Eurostat zebrał dane na temat cen alkoholi w państwach UE. Napoje alkoholowe najdroższe są w Finlandii. A gdzie są najtańsze?

Zgodnie z danymi służby statystycznej Unii Europejskiej w Finlandii średnia cena napoju alkoholowego sięgnęła 193 proc. średniej w całej UE. Jeszcze w 2019 r. wskaźnik ten wynosił 191 proc., a w 2018 r. 182 proc., przytoczył we wtorek portal Bankier.pl. Tuż za nią znalazły się Irlandia z cenami na poziomie 180,7 proc. średniej unijnej oraz Szwecja gdzie średni pułap tych cen wyniósł 165,7 proc.

Bankier.pl zaznacza jednak, że pułap ten został znacznie przekroczony przez dwa państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), które od 1994 r. tworzy razem z UE Europejski Obszar Gospodarczy. Według danych Eurostatu średnia cena napojów alkoholowych w Norwegii sięgnęły poziomu 251,2 proc. średniej unijnej, a na Islandii 239,4 proc.

Na drugim biegunie w alkoholowym rankingu Unii Europejskiej znalazły się Węgry. Napój „wyskokowy” kosztuje w tym państwie średnio 73 proc. średniej ceny unijnej. Tylko nieco drożej jest w Rumunii – na poziomie 74 proc. Trzecim najtańszym dla amatorów trunków państwem jest Bułgaria, gdzie można je kupić za średnio 81 proc. wartości cen unijnych. Na czwartym miejscu pod tym względem znalazła się Polska – z cenami oscylującymi wokół 86,5 proc. średniej unijnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Z zestawienia Eurostatu wynika, że u wszystkich unijnych sąsiadów Polski alkohol jest droższy. W Czechach jego ceny sięgają  87,9 proc. średniej unijnej, w Niemczech 91,4 proc., na Słowacji 95,2 proc., a na Litwie są niemal równe unijnej średniej.

Czytaj także: W Rosji rośnie liczba zgonów spowodowanych alkoholem

bankier.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz