W I półroczu tego roku zmarło w Polsce 209 tys. osób. To prawie o 0,5 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od kilku lat.

Na koniec I półrocza br. ludność Polski liczyła niecałe 38,4 mln osó, czyli o 33 tys. mniej niż w roku 2019 – wynika z danych GUS.

Zmniejszenie liczby ludności było wynikiem głównie migracji zagranicznych i mniejszej liczby urodzin, a nie wzrostu liczby zgonów.

W I półroczu urodziło się 177 tys. dzieci, czyli o 5,3 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zgonów zarejestrowano prawie 500 mniej niż w pierwszej połowie 2019 roku, a także mniej niż w I półroczu 2017 czy w 2018 roku, gdy w I połowie roku zmarło w Polsce 215 tys. osób.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, w okresie trzech pierwszych miesięcy br. zarejestrowano niemal 2 tys. mniej zgonów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (łącznie 108 tys. zgonów). W tym samym czasie zarejestrowano 3 tys. mniej urodzeń żywych (88 tys.).

Na początku maja opisywaliśmy dane przedstawiające liczbę śmierci „ponad normę” w porównaniu do lat ubiegłych w Europie. Np. w Hiszpanii między 11 marca a 14 kwietnia odnotowano 18 000 zgonów spowodowanych koronawirusem, w tym samym okresie odnotowano 26 800 śmierci „nadwyżkowych”. We Francj od 10 marca do 13 kwietnia odnotowano 14 900 oficjalnych zgonów Covid-19, zgonów „nadwyżkowych” było 17 400.

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz