Fotografowie z Odessy uwiecznili demontaż pomnika Katarzyny II w centrum miasta.

“Wczoraj wieczorem Odessa, nasze rodzinne miasto, zrobiło ważny krok, aby uświadomić sobie swoją tożsamość bez krwawej imperialnej przeszłości. Pomnik tak zwanych założycieli miasta, w szczególności Katarzyny II, której okrutna tyrania na zawsze pozostanie czarną plamą w historii narodu ukraińskiego, został rozebrany” – podpisano zdjęcia.

Pomnik został przeniesiony do Muzeum Sztuki w celu tymczasowego przechowywania.

Jak informowaliśmy, na początku listopada br. zakończono glosowanie, w którym większość obywateli Odessy poparła demontaż pomnika Katarzyny II i założycieli miasta.

Prezydent Ukrainy  Wołodymyr Zełenski  zwrócił się wtedy do Rady Miejskiej Odessy z prośbą o rozpatrzenie propozycji zburzenia pomnika carycy Katarzyny II. Rada Miejska podjęła finalnie decyzję o demontażu monumentu.

CZYTAJ TAKŻE: W Dnieprze zdemontowano pomnik Puszkina

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  “Pomnik tak zwanych założycieli miasta, w szczególności Katarzyny II, której okrutna tyrania na zawsze pozostanie czarną plamą w historii narodu ukraińskiego, został rozebrany” – ktoś myśli, że niszczeniem pomników i wypisywaniem durnot stworzy nową, zafałszowaną historię Ukrainy.

  • r2d2
   r2d2 :

   Ruscy to stan umysłu, tęsknią za Carem i Stalinem, który wymordował carską rodzinę. Ruskiego debilizmu nie zrozumiesz, ponieważ i jeden i drugi mordowali ruskich (wielu innych też). Ruscy to lokalna zakała tak jak Niemcy.

    • r2d2
     r2d2 :

     Ukraińcy to nie są Rosjanie, zwróć uwagę choć by na paszport, stolicę, hymn czy flagę i przestań zakłamywać rzeczywistość 🙂 … bo to nie wyjdzie.
     Poza tym Ruski barbarzyńca to wróg i tyle w temacie.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Ukraińcy to nie Rosjanie ale część większego zbioru tzw. “ruskich”. Jeszcze niedawno byli nazywani oraz sami siebie nazywali Rusinami i taka jest rzeczywistość a jej zakłamywanie to opowieści o Ukraińcach jako odrębnych od kultury wschodniej. Ukraińcy byli, są i będą częścią kultury wschodniej i “ruskimi” a ich wszelkie działania aby wykreować swoją odrębność przypominają sytuację w której część krów nagle zaczęłaby twierdzić, że one nie są krowami 🙂