Władze Kazachstanu ogłosiły, że zlokalizowano nowe złoże ropy na jego terytorium. To największe takie odkrycie od ogłoszenia niepodległości państwa w 1991 r.

O odkryciu powiadomiły 25 lutego władze zachodniego obwodu mangystauskiego w którym zlokalizowane jest złoże. „Według ekspertów to największy rezerwuar węglowodorów znaleziony w regionie od ponad 30 lat niepodległości Kazachstanu.” – oświadczenie władz obwodowych zacytował portal Eurasianet.org.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Badania złoża dokonali pracownicy koncernu Meridian Petroleum. Ropy w zbadanym przez nich miejscu jest nie tylko dużo, ale jest też on dobrej jakości – ma niską zawartość siarki. Ułatwia to przetwarzanie i transport takiego surowca. Ropa w innych częściach Kazachstanu jest zazwyczaj bardziej zasiarczona.

Prezes Meridian Petroleum Baltabek Kuandykow określił odkrycie złoża jako „prawdziwie historyczne wydarzenie dla naszego kraju”. Gubernator obwodu mangystauskiego Serikbaj Trumow powiedział zaś , że pole to „nada potężny impuls rozwojowi społecznemu i gospodarczemu regionu i stworzy nowe miejsca pracy”. Złoże już zostało nazwane imieniem znanego kazachskiego nafciarza Chalela Uzbekgalijewa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na zachodni, położony nad Morzem Kaspijskim obwód mangystauski przypada 25 proc. całego wydobycia ropy i gazu Kazachstanu. Rocznie produkuje się tam 18 milionów ton ropy i 3 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego.

Około 44 proc. budżetu  Kazachstanu pochodziło z podatków pobieranych od przemysłu naftowego i gazowego. Miliardy dolarów wydane na obiecujące nowe branże w celu dywersyfikacji gospodarki narodowej przyniosły umiarkowany efekt. Pewnym pocieszeniem jest to, że w ostatnich tygodniach światowe ceny ropy rosły. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał Kazachstan będzie miał więcej czasu na restrukturyzację gospodarki, jak ocenia Eurasianet.org.

Eurasianet.org/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz