Według brytyjskiej firmy SubSea Craft, która buduje pojazd VICTA, jest to szybka, długodystansowa, zdolna do zanurzania się łódź motorowa przeznaczona do skrytego transportu nurków-operatorów.

Brytyjska firma SubSea Craft prezentuje wyniki swoich prac nad pojazdem VICTA, opracowanym specjalnie do transportu zespołu nurków. To jednostka nawodna zdolna do zanurzania się, dzięki czemu może w ukryciu dostarczać nurków w konkretne miejsce lub odbierać ich po wykonaniu zadania.

Według charakterystyki producenta, jednostka ta łączy w sobie cechy szybkiego i długodystansowego statku dostarczającego ludzi w konkretne miejsce (LRIC – long-range insertion craft) oraz zanurzalnego pojazdu dostarczającego pływaków (SDV – swimmer delivery vehicle). Głównym przeznaczeniem jest transport nurków czy gotowych do wykonania misji operatorów na lub pod powierzchnią wody. Oznacza to, że jednostka może szybko przejść w zanurzenie, redukując ryzyko zostania zauważoną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Producent zaznacza, że tego typu jednostka może mieć zarówno zastosowanie w sektorze obronnym, ale również w obszarze energetyki morskiej, badań czy wypoczynku. Konstrukcja ma umożliwiać zwodowanie z różnego rodzaju platform: standardowych kontenerów morskich, przyczep, śmigłowców czy okrętów nawodnych.

VICTA może pomieścić na pokładzie do ośmiu nurków/operatorów ze sprzętem, w tym dwóch członków załogi. Prędkość maksymalna na powierzchni ma wynosić ponad 40 węzłów, a marszowa 30 węzłów. Jak podano, pełne symulacje obliczeniowej dynamiki płynów (CFD) dla operacji nawodnjych i podwodmych zapewniają dynamicznie stabilną jednostkę z maksymalną prędkością podwodną 8k.

Szef SubSea Craft, Graham Allen uważa, że „VICTA dodaje unikalny, nowy wymiar operacjom morskim”, ponieważ „po raz pierwszy organizacje z zakresu obrony i bezpieczeństwa mogą używać pojazd, który szybko pokonuje znaczące dystanse na powierzchni, nim zanurzy się, by niezauważenie dotrzeć do celu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według oficjalnych informacji, próby morskiej pojazdu VICTA mają odbyć się w styczniu br. Prace zostały w pewnym stopniu opóźnione w związku z perturbacjami spowodowanymi koronawirusem. Dane podane przez SubSea Craft mówią, że ma on blisko 12 metrów długości i 2,3 m szerokości, a zasięg to 250 mil morskich (ponad 460 km) na powierzchni lub 25 mil morskich w zanurzeniu. Czas zanurzenia to około 2 minut.

Czytaj także: Szwecja: „obcy obiekt podwodny” badał podejście do szwedzkiego portu? [+FOTO]

designboom.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz