Według lidera euroliberałów Guy Verhofstadta, szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ukraince Ludmile Kozłowkiej powinna zostać przywrócona wiza Schengen. W przeciwnym razie, „rola Polski w Schengen powinna zostać zrewidowana”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Polska wpisała szefową proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiłę Kozłowską do Systemu Informacyjnego Schengen, w związku z czym została natychmiastowo wydalona z UE i deportowana na Ukrainę. Jej mąż Bartosz Kramek, twórca „planu na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu twierdzi, że rząd PiS mści się za jego działania.

W piątek w obronie Kozłowskiej stanął szef europarlamentarnej grupy Alde Guy Verhofstadt, wykorzystując to do kolejnego ataku na Polskę.

Przeczytaj: Były premier Belgii: narodowo-socjalistyczny rząd PiS wykonuje robotę za Putina

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Czarne listy przeciwko demokratycznym aktywistom są godne autorytarnych reżimów, a nie państw członkowskich UE” – napisał w piątek na Twitterze Guy Verhofstadt. „Odebranie Ludmile Kozłowskiej wizy do strefy Schengen musi zostać cofnięte – albo rola Polski w Schengen powinna zostać zrewidowana” – zaznaczył.

Czytaj także: Verhofstadt: W UE nie ma miejsca dla Polski

Polska wpisała szefową proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiłę Kozłowską do Systemu Informacyjnego Schengen, w związku z czym została natychmiastowo wydalona z UE i deportowana na Ukrainę. Jej mąż Bartosz Kramek, twórca „planu na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu twierdzi, że rząd PiS mści się za jego działania.

Zdaniem ekspertów, na których powoływał się portal Onet, powodem mają być rzekome powiązania Kozłowskiej i Fundacji Otwarty Dialog z Rosją. W oparciu o to europosłowie PiS wnioskowali do Komisji Europejskiej, aby odebrać jej, a także członkom Otwartego Dialogu, akredytacje przy Parlamencie Europejskim. KE uznała te wnioski za bezpodstawne. Wcześniej politycy PiS, szczególnie radykalnie proukraińscy, a także przedstawiciele mediów powiązanych z PiS wspierali i promowali FOD. Fundacja ściśle współpracuje też z czołowym proukraińskim politykiem PO, posłem Marcinem Święcickim.

Przeczytaj: Jak Dobra Zmiana hodowała na własnej piersi Otwarty Dialog [RAPORT]

Mąż Kozłowskiej, Bartosz Kramek, w przeszłości występujący w mediach w charakterze eksperta ds. Ukrainy, w ostatnim czasie jest znanym z protestów pod Sejmem aktywistą prounijnej, liberalnej opozycji. Kramek jest przekonany, że deportacja jego żony była faktycznie wymierzona w niego. – Mamy do czynienia z działaniem odwetowym za moją działalność publiczną – twierdzi szef rady FOD. – Polski rząd mści się na mojej żonie za moje działania. Szef rady Fundacji Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu. Sama Kozłowska uważa, że padła ofiarą represji ze strony polskiego rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Cała działalność Fundacji Otwarty Dialog jest nakierowana na to, żeby bronić ich szefa, oligarchy z Kazachstanu Muchtara Abliazowa. To człowiek który ukradł 6 miliardów dolarów narodowi kazachskiemu i wyjechał na Zachód, a teraz chce zapisać się do opozycji kazachskiej – mówiła w rozmowie z portalem Kresy.pl działaczka na rzecz praw człowieka w Kazachstanie, Balli Marzec. Jesienią 2015 roku, podczas kampanii parlamentarnej, została zaatakowana przez szefów Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiłę Kozłowską i Bartosza Kramka. Jej zdaniem, kazachski oligarcha kupuje sobie przychylność dziennikarzy, a także polityków. – Ich [FOD] zadaniem jest przedstawiać Abliazowa jako męczennika, że działa w opozycji, po to żeby mógł spokojnie żyć na Zachodzie, mając te 6 miliardów, żeby Zachód go bronił przed ekstradycją. To nie jest opozycjonista. Opozycjonista musi być kryształowo czysty, jak żona cezara, nie być złodziejem który ukradł i teraz chce zapisać się do nas do opozycji.

FOD nie kryje swoich związków z kontrowersyjnym miliarderem Georgem Sorosem. Fundacja przyznaje m.in., że współpracowała z podmiotami związanymi z Sorosem. Jedną z nich była ukraińska International Renaissance Foundation, zaliczana do sieci fundacji Sorosa. Fundacja Otwarty Dialog donosiła na portal Kresy.pl do ABW, zarzucając nam działalność na rzecz obcego wywiadu.

Twitter.com / Kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz