MSZ wezwało w czwartek do siebie ambasadora Belgii w związku z wpuszczeniem przez belgijskie władze do strefy Schengen Ludmiły Kozłowskiej, obywatelki Ukrainy wydalonej z Polski na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.

Jak podało w swoim komunikacie MSZ, decyzja władz Belgii godzi w bezpieczeństwo strefy Schengen. Przypomniano, że decyzja o uznaniu Kozłowskiej za osobę niebezpieczną została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na temat działalności i powiązań Kozłowskiej.

Według MSZ ABW stwierdziła także, że Fundacja Otwarty Dialog, której prezesem jest Ukrainka, jest finansowana z niejasnych źródeł. W związku z tym strona polska podtrzymała swoje stanowisko o uznaniu Ludmiły Kozłowskiej za osobę niepożądaną na terytorium Unii Europejskiej.

Wobec zaistniałej sytuacji, stanowisko polskiego rządu przekazane zostało ambasadorowi Belgii wezwanemu dzisiaj do MSZ przez wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Papierza. – napisano w komunikacie ministerstwa.

Przypomnijmy, że Ludmiła Kozłowska, prezes kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog wydalona z Polski na Ukrainę wystąpiła w środę w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) pomimo zakazu wjazdu do Unii Europejskiej. Występ Kozłowskiej w PE był możliwy dzięki staraniom szefów frakcji liberałów, którzy załatwili jej belgijską wizę pomimo umieszczenia jej nazwiska w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) wraz z najwyższym alertem, co powinno skutkować deportacją z terenu całej UE i krajów Strefy Schengen.

Na spotkaniu z eurodeputowanymi Ukrainka wysunęła wobec polskich władz szereg zarzutów – twierdziła, że w Polsce prześladuje się ruchy obywatelskie, dochodzi do łamania praworządności oraz przypadków cenzury i propagandy w mediach publicznych. Jako powód „represji”, które spotykają ją i jej rodzinę, podała wezwanie jej męża Bartosza Kramka (a zarazem członka władz FOD) z lipca 2017 roku do akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa i „wyłączenia rządu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Niemiec wezwany do MSZ ws. wydania wizy szefowej Fundacji Otwarty Dialog

Kresy.pl / msz.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Męty antypolskie z pisuaru w W-wie same ochoczo karmiły neobanderowską żmiję wraz z podżegaczem a teraz dziwią się, że to dzikie towarzystwo bryluje i wykłada antypolskie tyrady po Europie, a po Niemcach tournee jeszcze się nie skończyło. Zresztą na to, że z nierządu śmieje się cała Europa i nic nie znaczą, sami sobie zapracowali i taka Belgia ma ich decyzję o umieszczeniu upainki w SIS widać w głębokim poważaniu.