W piątek amerykański Senat zatwierdził generała Lloyda Austina na stanowisko nowego szefa Pentagonu. Jest do pierwszy w historii USA czarnoskóry minister obrony. Zapowiedział oczyszczenie armii USA z “rasistów i ekstremistów”.

Za nominowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena kandydatem głosowało 93 senatorów, dwóch było przeciw – informuje “The Washington Post” (TWP). “To honor i zaszczyt służyć naszemu krajowi jako 28. minister obrony. Jestem szczególnie dumny, że jestem pierwszym Afroamerykaninem, który obejmuje to stanowisko” – napisał generał Austin na Twitterze.

Austin oświadczył we wtorek, że zamierza oczyścić szeregi amerykańskiej armii z “rasistów i ekstremistów”.

“TWP” podkreśla, że Austin stoi przed trudnym zadaniem przyspieszenia i rozszerzenia zaangażowania Departamentu Obrony w dystrybucję szczepionek na koronawirusa.

Nowy szef Pentagonu zapowiedział, że będzie kładł nacisk na wzmocnienie sojuszy wojskowych. Pod względem strategii priorytetem będzie dla niego Azja i równoważenie rosnącej potęgi Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zadeklarował również starania na rzecz zwiększenia “różnorodności w wojsku”, a także zniesienie wprowadzonego przez administrację Donalda Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych.

Zobacz także: Sąd Najwyższy USA po stronie Trumpa w sprawie usunięcia transseksualistów z armii

67-letni Austin najprawdopodobniej stanie także przed zadaniem całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Kampania na rzecz wycofania amerykańskich wojsk ze wspomnianych terenów była prowadzona przez dwie ostatnie kadencje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowy szef Pentagonu jest absolwentem Akademii Wojskowej w Thomasville w stanie Georgia i US Military Academy.

W 2012 roku pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu wojsk lądowych USA, następnie – w 2013 r. – stanął na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

W stan spoczynku przeszedł w 2016 roku.

Zobacz także: USA: Przyznano kontrakt na budowę prototypu satelity do śledzenia broni hipersonicznej

W grudniu ubiegłego roku podawaliśmy za “New York Times”, że Lloyd Austin,  pracuje jako dyrektor dla koncernu zbrojeniowego Raytheon i jest partnerem w firmie wykupującej małe firmy zbrojeniowe.

washingtonpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply