Sąd Najwyższy USA przyznał we wtorek rację prezydentowi Donaldowi Trumpowi w sporze dotyczącym wprowadzenia zakazu służby transseksualistów w amerykańskiej armii. – podało BBC.

Sędziowie Sądu Najwyższego przewagą głosów 5 do 4 przychylili się do wniosku Białego Domu o uchylenie nakazów wydawanych w oparciu o konstytucyjne przesłanki przez sądy federalne, blokujących politykę usuwania osób transpłciowych ze służby wojskowej.

Jak stwierdza BBC, wyrok Sądu Najwyższego nie jest obowiązującym prawem, ale daje rządowi możliwość przeforsowania zakazu, podczas gdy sprawy w sądach niższych instancji wytoczone przeciw decyzji Trumpa mogą ciągnąć się latami.

Według agencji Reuters werdykt sądu nie spodobał się liderce Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi. Według niej zakaz, oficjalnie uzasadniany względami finansowymi, został celowo wprowadzony, by „upokorzyć dzielnych mężczyzn i kobiety” chcących służyć w amerykańskiej armii. Fakt przyznania racji Trumpowi w tej sprawie przez Sąd Najwyższy nazwała „głęboko niepokojącym”.

BBC twierdzi, że w amerykańskiej armii obecnie służy prawie 9 tys. transseksualistów. Umożliwiono im służbę wojskową za prezydentury Baracka Obamy.

W lipcu 2017 roku Trump ogłosił plan wprowadzenia zakazu służby w amerykańskiej armii dla osób transpłciowych. „Po konsultacjach z moimi generałami i wojskowymi ekspertami, pragnę poinformować, że rząd Stanów Zjednoczonych nie zaakceptuje i nie zgodzi się na to, aby osoby transseksualne służyły w jakikolwiek sposób w wojsku amerykańskim. Nasze wojsko musi być skupione na decydującym i przeważającym zwycięstwie, zwycięstwo nie może być osiągnięte przy ogromnych kosztach medycznych i zakłóceniach, które niosłyby ze sobą osoby transseksualne. Dziękuję.” – napisał na Twitterze.

W marcu 2018 roku amerykański prezydent cofnął pełen zakaz służby transseksualistów i dał sekretarzowi obrony możliwość rozpatrywania każdego przypadku przyjmowania osób transpłciowych z osobna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki pyta MON o dopuszczanie transseksualistów do służby w Wojsku Polskim

Kresy.pl / BBC / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz