Sąd Najwyższy USA przyznał we wtorek rację prezydentowi Donaldowi Trumpowi w sporze dotyczącym wprowadzenia zakazu służby transseksualistów w amerykańskiej armii. – podało BBC.

Sędziowie Sądu Najwyższego przewagą głosów 5 do 4 przychylili się do wniosku Białego Domu o uchylenie nakazów wydawanych w oparciu o konstytucyjne przesłanki przez sądy federalne, blokujących politykę usuwania osób transpłciowych ze służby wojskowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak stwierdza BBC, wyrok Sądu Najwyższego nie jest obowiązującym prawem, ale daje rządowi możliwość przeforsowania zakazu, podczas gdy sprawy w sądach niższych instancji wytoczone przeciw decyzji Trumpa mogą ciągnąć się latami.

Według agencji Reuters werdykt sądu nie spodobał się liderce Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi. Według niej zakaz, oficjalnie uzasadniany względami finansowymi, został celowo wprowadzony, by „upokorzyć dzielnych mężczyzn i kobiety” chcących służyć w amerykańskiej armii. Fakt przyznania racji Trumpowi w tej sprawie przez Sąd Najwyższy nazwała „głęboko niepokojącym”.

BBC twierdzi, że w amerykańskiej armii obecnie służy prawie 9 tys. transseksualistów. Umożliwiono im służbę wojskową za prezydentury Baracka Obamy.

W lipcu 2017 roku Trump ogłosił plan wprowadzenia zakazu służby w amerykańskiej armii dla osób transpłciowych. „Po konsultacjach z moimi generałami i wojskowymi ekspertami, pragnę poinformować, że rząd Stanów Zjednoczonych nie zaakceptuje i nie zgodzi się na to, aby osoby transseksualne służyły w jakikolwiek sposób w wojsku amerykańskim. Nasze wojsko musi być skupione na decydującym i przeważającym zwycięstwie, zwycięstwo nie może być osiągnięte przy ogromnych kosztach medycznych i zakłóceniach, które niosłyby ze sobą osoby transseksualne. Dziękuję.” – napisał na Twitterze.

W marcu 2018 roku amerykański prezydent cofnął pełen zakaz służby transseksualistów i dał sekretarzowi obrony możliwość rozpatrywania każdego przypadku przyjmowania osób transpłciowych z osobna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki pyta MON o dopuszczanie transseksualistów do służby w Wojsku Polskim

Kresy.pl / BBC / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz