Jak donosi portal Defense News dyplomatom Stanów Zjednoczonych i Turcji nie udało się w środę wyjaśnić różnic dotyczących zakupu przez Turcję zaawansowanego rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Dyplomatom Stanów Zjednoczonych i Turcji nie udało się w środę wyjaśnić różnic dotyczących zakupu przez Turcję zaawansowanego rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 – poinformował portal Defense News.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekazał dziennikarzom po spotkaniu z Sekretarzem Stanu USA Blinkenem, że Turcja nie wycofa się z decyzji o wdrożeniu rosyjskich S-400. Spotkanie, które odbyło się na marginesie spotkania NATO, było pierwszym od czasu objęcia urzędu przez administrację prezydenta Joe Bidena w styczniu.

Zobacz też: Rzecznik prezydenta Turcji: nie zrezygnujemy z zakupu S-400

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Po raz kolejny powiedzieliśmy im, że Turcja już kupiła S-400 i sprawa jest zamknięta” – powiedział Cavusoglu. Dodał jednak, że Turcja dąży do tego, by w przyszłości zaspokoić swoje potrzeby w zakresie obrony powietrznej systemami Stanów Zjednoczonych lub innych sojuszników z NATO.

Stany Zjednoczone i Turcja toczą spory w wielu kwestiach, ale zwłaszcza w związku z przejęciem przez Turcję systemu przeciwlotniczego, który według Waszyngtonu stanowi zagrożenie dla NATO i programu myśliwców F-35. Waszyngton wyrzucił Turcję z programu produkcyjnego F-35, a w zeszłym roku nałożył sankcje na wyższych urzędników tureckiego przemysłu obronnego. Kary zostały nałożone na mocy ustawy mającej na celu odparcie wpływów rosyjskich.

Turcja argumentuje, że rosyjski system, który kosztował ją 2,5 miliarda dolarów, nie jest zagrożeniem dla NATO i wielokrotnie wzywał do dialogu w celu rozwiązania tego problemu. Waszyngton twierdzi, że sankcje nie mogą zostać zniesione, dopóki system rosyjski pozostaje w posiadaniu Turcji.

Zobacz też: Turcja prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie zakupu kolejnych systemów S-400

W oświadczeniu Departamentu Stanu USA stwierdzono w środę, że podczas ich wystąpienia „Blinken wezwał Turcję, aby nie zatrzymywała rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400”. We wtorek Blinken podczas konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem powiedział: „nie jest tajemnicą, że mamy różnice z Turcją, w tym w sprawie S-400”.

Kontynuował: „Nie jest również tajemnicą, że Turcja jest wieloletnim i cenionym sojusznikiem i uważam, że jesteśmy bardzo zainteresowani utrzymaniem zakotwiczenia w NATO”.

Tymczasem Cavusoglu powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy z Blinkenem koncentrowały się również na wspieranych przez USA planach zorganizowania przez Turcję rozmów pokojowych między stronami konfliktu w Afganistanie.

Zobacz też: Turcja ogłosiła gotowość do uruchomienia rosyjskiego systemu S-400

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz