Urodziny Józefa Piłsudskiego

W królewskiej katedrze na Wawelu świętowano dziś 147. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 10.00 sprawowana była Msza św. o życie wieczne dla Marszałka i jego żołnierzy. Po Eucharystii w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów odbyła się krótka modlitwa. – Dziękuję za przybycie na dzisiejszą uroczystość wszystkim środowiskom patriotycznym Krakowa i Małopolski, a także uczniom i nauczycielom związanym z osobą Marszałka – powiedział proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki.

Kapłan przypomniał, że okazją do spotkania są urodziny Marszałka. – Jest to też perspektywa jego urodzin dla Nieba. Wszyscy żyjemy i jesteśmy ukierunkowani na wieczność. Stąd nasza modlitwa, by Pan historii, jakim jest Bóg, dał naszemu Marszałkowi wieczny odpoczynek, w wieczności razem z nim. Modlimy się także za tych, którzy oddali swoje życie w ofierze, by nasza Ojczyzna cieszyła się wolnością i ładem moralnym – mówił kustosz wawelskiej katedry.

Obecny na uroczystości dr Mirosław Boruta, socjolog, zaznaczył: – Stojąc tutaj, przy doczesnych szczątkach marszałka Piłsudskiego, patrzę na całe jego życie. To był człowiek, którego ziemia polska, ziemia wileńska przyniosła jako zwycięskiego wodza. To był człowiek, który całe życie starał się o Polskę i swoją aktywnością, działalnością tę Polskę dla nas wywalczył. Chcemy, by takich ludzi było wśród nas więcej. Takich postaci wspaniałych polska historia przyniosła nam dużo, a bardzo nam ich teraz potrzeba – mówił.

Tadeusz Żaba z Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego, organizator dzisiejszej uroczystości, cieszył się, że wzięło w niej udział wielu młodych ludzi i dzieci. – Nie każdy musi być wykształcony, profesorem, człowiekiem wielkiego formatu, ale każdy powinien mieć w sobie choć ziarenko polskości, ten zapalony w sercu płomyczek miłości do Ojczyzny i swojego wobec niej obowiązku. I to powoduje to, że kiedyś w przyszłości, stając przed życiowymi dylematami, właśnie ta wizyta w krypcie pozwoli podjąć właściwą decyzję. A niektórzy z nich może będą podejmować decyzje, które będą rzutowały na nas wszystkich. I wtedy niech nie sięgają do żadnych eurowynalazków, ale tylko te trzy słowa, które od stuleci towarzyszyły Polsce: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, im wystarczą. Nic więcej nie trzeba – podkreślił.

Małgorzata Pabis

“Nasz Dziennik”

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply