Mężczyźni w wieku poborowym próbują wykorzystać starszych ludzi do wyjazdu za granicę – informuje ukraińska straż graniczna.

Niedawno funkcjonariusze organów ścigania ujawnili przestępcze działania, w ramach których mężczyzn w wieku poborowym przedstawiano na granicy jako opiekunów starszych kobiet.

Na przejściu granicznym „Porubne” funkcjonariusze straży granicznej wykryli sfałszowane dokumenty stwierdzające niepełnosprawność 88-letniej kobiety. Towarzyszył jej 26-letni mężczyzna, który przedłożył do kontroli stosowną opinię komisji lekarsko-doradczej.

Straż graniczna skontaktowała się z wymienioną w dokumentach placówką medyczną i zdobyła informację, że ​​komisja nie wydała takiej opinii.

Na przejściu granicznym “Cisa” wykryto 38-letniego mężczyznę z Zakarpacia towarzyszącego 74-letniej kobiecie, który chciał w ten sposób opuścić Ukrainę.

Mężczyzna zapewnił funkcjonariuszy, że kobieta to jego babcia, ale nie mógł potwierdzić powiązań rodzinnych ani potrzeby opieki. Kierowca samochodu, w którym znajdowali się „babcia” i „wnuk”, zobowiązał się załatwić sprawę za pomocą łapówki.

Wymienieni podróżni nie przekroczyli granicy, a na policję wysłano zawiadomienia o wykryciu znamion przestępstwa: w jednym przypadku posługiwania się sfałszowanymi dokumentami, a w innym usiłowaniu przekupienia urzędnika.

Każdego dnia co najmniej 150 osób, głównie mężczyzn w wieku 18-60 lat, objętych mobilizacją, jest zatrzymywanych na granicy przy próbie wyjazdu z Ukrainy – przekazał niedawno rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko.

Mężczyźni w wieku 18–60 lat mogą legalnie opuścić Ukrainę, gdy mają stwierdzoną niepełnosprawność albo towarzyszą chorej osobie, mają i utrzymują co najmniej trójkę dzieci, samotnie wychowują nieletnie dziecko, posiadają stały pobyt za granicą, są kierowcami międzynarodowych firm transportowych i autobusów, są wolontariuszami przewożącymi pomoc humanitarną, wojskową czy medyczną. Wyjeżdżać mogą też marynarze, pracownicy kolei pociągów dalekobieżnych oraz sportowcy uczestniczący w zagranicznych mistrzostwach.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy podejmowane są zarówno przez „zieloną granicę”, jak i na przejściach granicznych.

Jak przekazała ukraińska straż graniczna, nie zaobserwowano spadku liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy Ukrainy, choć w czerwcu liczba takich prób była o 28 proc. mniejsza niż w maju.

Najczęściej próby nielegalnego przekroczenia granicy zdarzają się na granicach z Rumunią i Mołdawią.

Rzecznik ukraińskiej straży granicznej przekazał, że od początku wojny podjęto 6 tys. wykrytych prób nielegalnego przekroczenia granicy z fałszywymi dokumentami i zatrzymano ponad 13 tys. osób próbujących przekroczyć „zieloną granicę”.

W grudniu ukraińska straż graniczna przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji 12 tys. mężczyzn próbowało nielegalnie opuścić Ukrainę.

We wrześniu ub. roku ukraińska straż graniczna przekazała informację o zatrzymaniu od początku rosyjskiej inwazji ponad 8 tys. mężczyzn za próbę nielegalnego przekroczenia granicy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska straż graniczna: dezerterzy udawali kierowców ciężarówek

Kresy.pl / dpsu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply