Według radia RMF FM, plan Unii Europejskiej, dotyczący zaopatrzenia Ukrainy w amunicję, obejmuje działania szybkie do zrealizowania, jak sięgniecie do zapasów własnych krajów członkowskich, oraz bardziej czasochłonne, w tym wspólne zakupy.

Jak ustaliła brukselska korespondentka RMF FM, Unia Europejska ma trzystopniowy plan zaopatrzenia Ukrainy w amunicję. Zaznaczono, że zawiera on zarówno działania możliwe do szybkiego zrealizowania, jak i te bardziej czasochłonne.

Pierwszy punkt planu, według informacji radia, dotyczy działań, które można zrealizować względnie najszybciej. Zgodnie z założeniem UE, wszystkie państwa członkowskie miałyby „sięgnąć do własnych magazynów”, a także przekazać rzecz Ukrainy zamówienia, które już złożono w firmach zbrojeniowych.

We wtorek szef tzw. unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował w Kwaterze Głównej NATO, że wysłał w tej sprawie list do ministrów obrony krajów członkowskich Unii.

Drugi punkt unijnego planu dozbrajania Ukrainy dotyczy wspólnych zakupów. To tzw. plan estoński. Chodzi w nim o dofinansowanie kwotą 4 mld euro unijnego funduszu na rzecz pokoju na zakup miliona pocisków.

Co ważne, środki te muszą jednak zostać wydane na zakupy poza granicami UE, czyli np. w Korei Południowej, w Brazylii czy w Izraelu. RMF zaznacza, że niektóre kraje, jak np. Francja, „mają z tym problem”.

Czytaj także: Brazylia nie dostarczy Ukrainie amunicji do niemieckiej broni

Z kolei trzecim, najbardziej czasochłonnym elementem planu jest zwiększenie zdolności produkcyjnych firm europejskich. Potrzebne są na to zaliczki i pieniądze na inwestycje w nowe linie produkcyjne.

Wiadomo też, że Bruksela będzie prowadzić działania na rzecz pozyskania amunicji dla Ukrainy w koordynacji z NATO. Zapowiedziano spotkanie ekspertów w tej sprawie.

Ostatnio sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że NATO nie nadąża z produkcją i dostarczaniem amunicji Ukrainie. Jak zaznaczył, czas oczekiwania na amunicję dużego kalibru zwiększył się z 12 do 28 miesięcy. „Dzisiejsze zamówienia zostaną zrealizowane za 2,5 roku. Musimy zwiększyć produkcję i zainwestować w zdolności produkcyjne” – dodał. Pod koniec 2022 roku przyznał, że zapotrzebowanie na amunicję dla Ukrainy jest ogromne.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku słowackie MSZ oświadczyło, Słowacja planuje uruchomienie u siebie produkcji amunicji artyleryjskiej, która trafiałaby na Ukrainę. Ponadto, jednym z priorytetów rządu w Bratysławie jest jak najszybsze uruchomienie centrum obsługi technicznej pojazdów z Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie prezydent USA Joe Biden zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Później na stronach Departamentu Obrony USA opublikowano szczegóły pakietu. W nowym pakiecie znalazła się m.in. amunicja do artylerii kalibru 155 i 120 mm oraz systemów HIMARS.

Tydzień temu Niemcy podpisały kontrakty z Rheinmetall na wznowienie produkcji amunicji do dostarczonych Ukrainie dział przeciwlotniczych Gepard.

Przeczytaj: NYT: Pentagon wysyła na Ukrainę pociski artyleryjskie z magazynów w Izraelu

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply