Według słowackiego MSZ, Słowacja planuje uruchomienie u siebie produkcji amunicji artyleryjskiej, która trafiałaby na Ukrainę. Ponadto, jednym z priorytetów rządu w Bratysławie jest jak najszybsze uruchomienie centrum obsługi technicznej pojazdów z Ukrainy.

W środę rząd Słowacji zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Będziemy nadal wspierać was praktycznie w waszych zmaganiach. Wczoraj nasz rząd zatwierdził nowy pakiet pomocy obronnej” – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie słowacki minister spraw zagranicznych, Rastislav Kačer, cytowany przez ukraińską agencję Unian. „To jest amunicja dużego kalibru, także do myśliwców, ciepła odzież, inny sprzęt” – dodał.

Zaznaczmy, że Kačer wystąpił na konferencji wspólnie z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kulebą. Decyzję o udzieleniu Ukrainie pomocy, również humanitarnej, tłumaczył m.in. zbliżającymi się mrozami. Dodał, że pokój powinien być taki, jakim chce go widzieć Ukraina i że nikt nie ma prawa zmuszać Kijowa do negocjacji z agresorem.

Tym, którzy mówią: ‘Chcemy pokoju, negocjujemy pokój’, odpowiadamy: ‘Już próbowaliśmy z negocjacji z Hitlerem’. Doprowadziło to do zniszczenia Czechosłowacji i do II wojny światowej… Nigdy tego nie powtórzymy” – powiedział słowacki minister. Dodał, że Słowacja wyciągnęła naukę z historii i dlatego, jak zapowiedział, będzie wspierać Ukrainę „do samego końca”. Sprecyzował, że ma na myśli koniec wojny i pokój na warunkach Kijowa.

Ponadto, Kačer poinformował, że Słowacja planuje uruchomienie własnej produkcji amunicji, która później miałaby trafiać na Ukrainę. Zaznaczył, że jednym z priorytetów rządu w Bratysławie jest centrum obsługi technicznej sprzętu (wzgl. pojazdów) Ukrainy.

Zrobimy wszystko, aby ono jak najszybciej zaczęło działać” – podkreślił słowacki minister. „ Ale rozmawiamy też o tym, jak uruchomić nasze zakłady produkcyjne i produkować amunicję potrzebnych kalibrów – 120 mm, 155 mm. My mamy takie możliwości i ich uruchomienie jest naszym priorytetem”.

Przeczytaj: Niemcy otworzą na Słowacji centrum napraw ukraińskiego sprzętu

Ukraińskie media podkreślają, że Słowacja należy do krajów, które bardzo aktywnie wspierają Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej inwazji. Przekazała Ukraińcom 30 bojowych wozów piechoty BMP-1, a także kołowe, samobieżne armatohaubice Zuzana 2. Ukraińscy zamówili u Słowaków łącznie 8 systemów tego typu. Sygnalizowano też możliwość wysłania na Ukrainę wycofywanych z użycia słowackich myśliwców MiG-29, jednak do teraz zapowiedzi te nie zostały oficjalnie zrealizowane.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz