Ukraińskie dowództwo poinformowało o zakończeniu wycofywania sił i broni w ramach uzgodnionego, obustronnego wycofania sił z rejonu wsi Zołote-4 w Donbasie.

W piątek wieczorem ukraińskie dowództwo Operacji Sił Połączonych w Donbasie poinformowało o zakończeniu wycofywania sił, sprzętu i broni ze strefy nr 2 w rejonie wsi Zołote-4 w obwodzie ługańskim, uzgodnionego w ramach porozumienia mińskiego. Zaznaczono, że zostało to zweryfikowane przez specjalną misję obserwacyjną OBWE, która wykorzystała do tego m.in. drony.

Jednocześnie ukraińskie dowództwo zaznacza, że w razie zagrożenia życia lub zdrowia ukraińskich żołnierzy, prób zajęcia terytorium lub jego penetracji przez grupy rozpoznawczo-sabotażowe separatystów, tego rodzaju działania spotkają się z „adekwatną odpowiedzią” armii Ukrainy.

Strona ukraińska twierdzi, że w dniu 1 listopada uzbrojone grupy separatystów oraz Rosjan pięciokrotnie naruszyły zawieszenie broni, ostrzeliwując pozycje ukraińskich oddziałów z moździerzy, granatników, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej. Separatyści twierdzą z kolei, że ich pozycje został trzy razy ostrzelane przez Ukraińców, m.in. w rejonie Łogwinowa i Krasnego Jaru. Informują oni też o co najmniej kilkunastu podobnych przypadkach w rejonie obwodu donieckiego.

Jednocześnie, minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk oświadczył, że w związku z ostrzałem ze strony separatystów w dniu 30 października br., rozpoczęcie obustronnego wycofania sił z rejonu wsi Petriwskie zostało przełożone na inny termin. Przypomniał, że zgodnie z umową wojska mogą rozpocząć wycofywanie się pod warunkiem utrzymania się co najmniej przez tydzień zawieszenia broni. Pierwotnie miało to być 31 października. Separatyści zarzucają z kolei stronie ukraińskiej, że to ona torpeduje proces wycofywania się, który w rejonie Petriwskiego miałby zacząć się 4 listopada.

Obustronne wycofywanie wojsk i bron z rejonu Zołotego-4 z obszaru wzdłuż linii kontaktowej rozpoczęło się w południe 29 października. Zgodnie z uzgodnieniami, powinny one zostać wycofane na odległość 1 km od tej linii, a sam proces nie może trwać dłużej niż 30 dni.

W sobotę szef frakcji parlamentarnej proprezydenckiej partii Sługa Narodu Dawid Arachamija powiedział, że 5 listopada w Zołotem miałoby odbyć się wyjazdowe posiedzenie parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Stworzenie trzech stref bezpieczeństwa w Stanicy Ługańskiej, Zołotem i Petriwskem poprzez wycofanie wojsk na odległość co najmniej kilometra od dotychczas zajmowanych pozycji uzgodniono jeszcze w 2016 roku w Mińsku. Do realizacji porozumienia w przypadku Stanicy Ługańskiej doszło pod koniec czerwca br.

Przypomnijmy, że wycofanie wojsk usiłowali sabotować skrajni ukraińscy nacjonaliści związani z tzw. ruchem azowskim. Na początku października br. pojawili się z bronią w Zołotem twierdząc, że będą bronić miejscowości po wycofaniu ukraińskiej armii. Swoją akcję nazwali „Ostatni posterunek”. W sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski złożył niezapowiedzianą wizytę w Zołotem i odbył z radykałami „emocjonalną” rozmowę przekonując ich do opuszczenia miejscowości. Argumenty prezydenta najwyraźniej przeważyły, ponieważ radykałowie wywieźli w niedzielę broń z Zołotego pozostawiając w nim jedynie nieuzbrojonych ludzi.

Unian / news-front.info / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Tutejszym
    Tutejszym :

    Что за новороссия!
    Между Россией и Германией нет государств.
    Польша просто “неуклюжий ублюдок Версальского договора”.
    Вы забыли свой родной язык и национальные интересы?
    Chto za Novorossiya!