Ukraina: Saakaszwili został zatrzymany [+VIDEO / FOTO]

Ukraińskie media podały, że były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został dziś rano zatrzymany. Według nieoficjalnych informacji, jest podejrzanym ws. finansowania wieców jego partii przez „przedstawicieli poprzedniej władzy”.

Przed godziną 10 czasu kijowskiego (9 czasu polskiego) ukraińskie media podały informację o zatrzymaniu byłego prezydenta Gruzji i gubernatora obwodu odeskiego, a obecnie lidera Ruchu Nowych Sił Micheila Saakaszwiliego. Poinformował o tym jeden z ukraińskich deputowanych Jurij Derewjanko, zwolennik Saakaszwiliego.

– Otrzymaliśmy informację, że go zatrzymali – poinformował Derewjanko, dodając, że został zatrzymany w charakterze podejrzanego. Informację o zatrzymaniu Saakaszwiliego potwierdził jego prawnik.

Jak informowaliśmy, we wtorek rano funkcjonariusze SBU wyważyli drzwi i wkroczyli do mieszkania byłego prezydenta Gruzji w Kijowie. Były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Dawid Sakwarelidze napisał na Facebooku: „W domu Micheila Saakaszwilego wyważane są drzwi! Ulica Kostiolna (Kościelna) 7, m. 32. Zbieramy się! (w tym miejscu)”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Saakaszwili wkrótce potem wszedł na dach kamienicy, w której mieszka. Groził, że skoczy. Pod budynkiem zebrali się ludzie, w tym jego zwolennicy. Polityk wzywał ich m.in., żeby „nie poddawali się”. Do zatrzymania miało dość właśnie na dachu, na którym przebywał. Wejście do budynku zablokowała policja. Doszło do przepychanek między funkcjonariuszami, a zwolennikami Saakaszwiliego.

Rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska poinformowała, że wydarzenia w mieszkaniu Saakaszwilego to „działania śledcze” prowadzone przez Prokuraturę Generalną Ukrainy w ramach postępowania karnego. Nie wyjaśniła jednak, czego dotyczy to postępowanie.

Później agencja Unian, powołując się na swoje źródła podała, że przeszukania są elementem postępowania ws. finansowania wieców organizowanych przez partię Saakaszwiliego przez „przedstawicieli poprzedniej władzy”.

Saakaszwili domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i ustąpienia ukraińskiego prezydenta. W niedzielę zorganizował w Kijowie marsz na rzecz impeachmentu Petra Poroszenki, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Wcześniej Saakaszwili twierdził, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał nakaz aresztowania go za próbę zamachu stanu. Poroszenko miał też wysłać do niego posłańca z ostrzeżeniem, że jeśli nie wycofa się z polityki, to zostaną opublikowane kompromitujące go materiały. Twierdził, że do aresztowania dojdzie w ciągu kilku dni.

Według Saakaszwiliego, ludzie Poroszenki sięgają po „nieistniejące sprawy” z czasów, gdy był on gubernatorem obwodu odeskiego, które teraz chcą ze sobą połączyć. Twierdził, że wie „na 100 procent, że SBU dwa dni temu [27 XI – red.]” pobrała próbki jego głosu, żeby fałszować nagrania z jego rozmowami. Dodał, że ukraińskie służby mają zamiar opublikować je w dniu, kiedy zostanie aresztowany.

Były prezydent Gruzji wezwał swoich zwolenników, by w razie jego aresztowania zorganizowali pokojowe pikiety i zablokowali budynki państwowych administracji obwodowych (mniej więcej odpowiedniki polskich urzędów wojewódzkich), a także SBU i prokuratury generalnej.

Dwa tygodnie temu Saakaszwili podczas wiecu ogłosił, że jest gotów stanąć na czele nowego ukraińskiego rządu.

Czytaj również: Włoski dokumentalista: wśród sprawców masakry na Majdanie byli ochroniarze Saakaszwilego

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz