Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, w odpowiedzi na oświadczenie sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha o nierealistycznym charakterze członkostwa Ukrainy w NATO, nadal nalega, aby Ukraina nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Jak przekazał w środę portal Europejska Prawda, Rustem Umierow nadal nalega, aby Ukraina nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Umierow powiedział reporterom w Brukseli po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein.
Szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony podkreślił, że stanowisko Kijowa jest niezmienne – Ukraina chce być krajem NATO i stanie się takim krajem. „Trzeba przyzwyczaić się do wszelkich oświadczeń. Nasze stanowisko jest zawsze niezmienne. Chcemy być krajem NATO. Będziemy krajem NATO” – podkreślił Umierow.
Dodał również, że Ukraina ma aspiracje, aby zostać również członkiem Unii Europejskiej.
„Utrzymujemy nasze zdolności obronne i jesteśmy w stanie to zrobić. Mamy własne priorytety, wszelkie wnioski wyciągamy wspólnie z naszymi ludźmi” – powiedział minister obrony Ukrainy.
Dodał, że spotkania w formacie Ramstein skupiają się na pomocy obronnej, a „wszystkie kwestie polityczne będą omawiane nie przez ministrów obrony”, ale na innym szczeblu.
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth powiedział, że powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku jest nierealny, a administracja Trumpa nie uważa członkostwa Kijowa w NATO za część planu rozwiązania wojny.
Jego komentarze sugerowały, że Kijów będzie musiał zrezygnować z niektórych kluczowych celów wojennych — odzyskania terytorium od Rosji i zapewnienia ochrony przed przyszłymi atakami poprzez członkostwo w kierowanym przez USA sojuszu wojskowym NATO.
Hegseth powiedział, że każdy trwały pokój musi obejmować „solidne gwarancje bezpieczeństwa, aby zapewnić, że wojna nie rozpocznie się ponownie”. Powiedział jednak, że wojska amerykańskie nie zostaną wysłane na Ukrainę w ramach takich gwarancji.
Powiedział również, że „Stany Zjednoczone nie wierzą, że członkostwo Ukrainy w NATO jest realistycznym wynikiem negocjowanego porozumienia”. Zamiast tego gwarancje bezpieczeństwa powinny być poparte „zdolnymi europejskimi i nieeuropejskimi wojskami”, powiedział szef Pentagonu.
„Jeśli te wojska zostaną wysłane jako siły pokojowe na Ukrainę w dowolnym momencie, powinny zostać wysłane jako część misji spoza NATO i nie powinny być objęte Artykułem 5”, powiedział, odnosząc się do klauzuli wzajemnej obrony sojuszu.
Kresy.pl/EP































