Ukraina chce eksportować przez polskie porty milion ton zbóż miesięcznie

Według informacji kierownika Portu Handlowego w Kołobrzegu, skąd na Zachód wysyłane są już tysiące ton ukraińskiej kukurydzy, Ukraina chciałaby ogólnie przez polskie porty eksportować miesięcznie około miliona ton zbóż.

Jak pisaliśmy, Ukraina w związku z wojną zaczyna korzystać z polskich portów, by móc wysyłać swoje zboże za granicę. W pierwszej połowie kwietnia do portu w Kołobrzegu dotarło łącznie 5 tys. ton ukraińskiej kukurydzy, która zostanie wysłane na Zachód.

Czytaj więcej: Ukraina zaczyna korzystać z portów w Polsce

Według „Radio Szczecin”, w środę rozpoczęto załadunek na statek. Sebastian Ziegler, kierownik Portu Handlowego poinformował, że statek zabierze 3500 ton.

 

Jest to taki transport pilotażowy. Jeżeli wszystkie elementy łańcucha transportowego zepną się tak, jak powinny, to mamy nadzieję na dalszy rozwój obsługi tego ładunku w porcie – powiedział.

Zaznaczono, że Ukraina, będąca jednym z największych producentów zbóż na świecie, nie może ich eksportować ze względu na wojnę.

– Z informacji, które posiadamy, Ukraina chciałaby ogólnie przez polskie porty, nie tylko przez Kołobrzeg, eksportować miesięcznie około miliona ton zbóż. Jednak możliwości przeładunkowe na granicy polsko-ukraińskiej, związane z różnym rozstawem torów, pozwalają na obsługę przez granicę ładunków na poziomie około 300 tysięcy ton – powiedział Ziegler.

Przypomnijmy też, że Polska pracuje nad utworzeniem na granicy z Ukrainą „suchego portu”, żeby zwiększyć możliwości przepustowe dla eksportu ukraińskich produktów rolnych za granicę. Poinformował o tym polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas zdalnego spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Mykołą Solskim. Zapowiedź ministra cytowała strona ukraińska. W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa nie wspomniano o tym.

Dane ukraińskiego resortu rolnictwa pokazują, że przed rosyjską inwazją Ukraina eksportowała 90 proc. swojej produkcji rolnej przez porty w Odessie i Mikołajowie, które teraz są zablokowane przez Rosją. Sam Mikołajów przez kilka tygodni był oblegany. Ukraińcy zamierzają przekierować ten eksport na transport kolejowy. Miałby on docelowo sięgnąć 1,5 mln ton. Dla porównania, w lutym br. było to 150 tys. ton, a w marcu – 300 tys. ton.

Już w marcu poprzedni ukraiński minister polityki rolnej, Roman Łeszczenko deklarował, że Ukraina wypracowuje z Mołdawią i Rumunią nowe zasady eksportu, żeby móc wysyłać za granicę swoje zboże przez mołdawskie i rumuńskie porty nad Morzem Czarnym. Podkreślał wówczas, że Ukraina musi posiadać dostęp do co najmniej jednego otwartego port i być w stanie eksportować do 5 mln ton zboża miesięcznie.

radioszczecin.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply