Donald Tusk w piątek po szczycie Rady Europejskiej poinformował, że kwestia polsko-ukraińskiej umowy o bezpieczeństwie jest już dopięta na ostatni guzik i “na 99 proc.” zostanie podpisana jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Donald Tusk przekazał, że musi “wyważyć wspólnie z ministrem obrony narodowej bardzo dokładnie, jak możemy dalej pomagać Ukrainie”. “Ale w żaden sposób nie chcemy i nie możemy osłabić możliwości obronnych Polski. Tutaj jest do dogadania jeszcze kilka szczegółów” – powiedział.

Tusk zapewnił, że podczas spotkania w Brukseli z prezydentem Ukrainy powiedział, że “Polska będzie pomagać jego krajowi. Powiedziałem bardzo jasno: będziemy pomagać, bo wasze bezpieczeństwo, to jest nasze bezpieczeństwo, ale nie zrobimy niczego, co osłabi nasze bezpośrednie bezpieczeństwo, czyli nasze możliwości. Mówimy tu o myśliwcach, o uzbrojeniu, które jest czasami równie potrzebne Polsce jak Ukrainie” – zaznaczył.

“Na 99 proc. mogę powiedzieć, że w Warszawie, jeszcze przed szczytem NATO, podpiszemy wspólnie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim tę umowę” – podkreślił premier. Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca, w 75. rocznicę powstania NATO.

Jak informowaliśmy, w czwartek prezydent Wołodymyr Zelenski wraz z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej podpisali wspólne zobowiązanie w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a UE.

W dokumencie zapisano wielostronne, długoterminowe zobowiązanie wszystkich 27 państw członkowskich do zapewnienia Kijowowi szerokiego wsparcia w obszarze pomocy wojskowej, finansowej, humanitarnej i politycznej przez dziesięć lat.

Umowa określa również długoterminowe zobowiązanie do wspierania Ukrainy do czasu jej przystąpienia w szereg członków wspólnoty europejskiej. Dokument potwierdza gotowość wszystkich państw zrzeszonych w Unii do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, przeciwdziałania próbom ich obchodzenia. Zobowiązanie określa również współprace zakresie obrony przed zagrożeniem hybrydowym i cybernetycznym oraz zapewnienia swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Tego dnia w Brukseli Ukraina podpisała także umowy o bezpieczeństwie z Estonią i Litwą.

Umowy o bezpieczeństwie zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy, która odpiera inwazję Rosji. Porozumienia z Kijowem podpisały w czerwcu także Stany Zjednoczone i Japonia. Łącznie zrobiło to już 17 krajów, w tym część państw UE.

Kresy.pl / rmf24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply