Rząd Kanady jest bliski przeznaczenia dla Ukrainy środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Poinformowała o tym stacja CBC.

Jak poinformowała w środę stacja CBC, rząd Kanady jest bliski przeznaczenia dla Ukrainy środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Kraj jest gotowy poprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej.

Według źródeł w ministerstwie obrony kanady rząd przygotowuje się do poparcia propozycji przeznaczenia 30 mln dolarów na zakup tych pocisków.

Również minister obrony Kanady Bill Blair potwierdził rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Czech, ale zaznaczył, że szczegóły zostaną ogłoszone później.

Podpisałem memorandum o porozumieniu z jednym z naszych europejskich sojuszników, Czechami, w sprawie ewentualnego zakupu amunicji, która pozwoli nam szybciej udostępnić ją Ukrainie, gdyż zwiększamy jedynie własną produkcję” – powiedział minister.

Obecnie, zdaniem Prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla, do tej inicjatywy powinny przyłączyć się także inne kraje, gdyż na jej realizację potrzebne są dodatkowe środki finansowe.

Jak oświadczył czeski prezydent Petr Pavel podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Według czeskiego prezydenta przedstawicielom kraju udało się znaleźć za granicą około 500 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm. Dodał, że jeśli szybko znajdą się fundusze, będą mogły zostać przetransportowane na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

Petr Pavel zauważył, że Czechy zwrócą się do partnerów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji i innych krajów, którzy będą mogli wnieść wkład w te wysiłki.

Jednocześnie nie sprecyzował, w jakich krajach znajdują się te setki tysięcy amunicji artyleryjskiej, której Ukraina potrzebuje, aby odeprzeć rosyjską agresję. Czeski prezydent dodał też, że kraj obecnie poszukuje broni i sprzętu na całym świecie, a także współpracują w tym kierunku z partnerami z NATO.

Kresy.pl/CBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply