Francuskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o pomyślnym przeprowadzeniu testów nowoczesnej wersji pocisku ASMPA zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.

Jak podała agencja prasowa Anadolu, francuskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o pomyślnym przeprowadzeniu testów nowoczesnej wersji pocisku ASMPA zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.

Pocisk średniego zasięgu został wystrzelony w środę z odrzutowca Rafale z bazy lotniczej nr 120 w Cazaux w południowo-zachodniej Francji. Pierwsze próbne strzelanie ASMPA przeprowadzono w grudniu 2020 roku.

Komentatorzy sugerują, że odstraszający arsenał nuklearny wzmacniany jest w związku z rozpętaną przez Rosję wojną na Ukrainie.

ASMPA to zaawansowana wersja Air-Sol Moyenne Portee (ASMP) i może być zainstalowana na okrętach podwodnych z pociskami balistycznymi o napędzie jądrowym, samolocie myśliwsko-szturmowym Dassault-Breguet Super Etendard, myśliwcach Dassault Mirage 2000N i myśliwcach Rafale.

Francja jest jedynym krajem w UE dysponującym potencjałem w zakresie broni jądrowej. Naddźwiękowy pocisk manewrujący ASMPA, który przenosi ładunek nuklearny, może zostać wystrzelony tylko za zgodą prezydenta, jeśli uzna to za konieczne pod ścisłymi warunkami – dodało ministerstwo obrony.

ASMPA jest strategiczną i ostateczną bronią odstraszającą wystrzeloną przed ostatecznym zastosowaniem strategicznej broni jądrowej. ASMPA została oddana do użytku w 2009 roku, a francuskie siły powietrzne mają 54 takie pociski.

Jak podał w środę The Times, trzy francuskie okręty podwodne z rakietami nuklearnymi zostały rozmieszczone na morzu jednocześnie po raz pierwszy od trzech dekad w odpowiedzi na rosyjskie nuklearne pogróżki. Dwa z czterech francuskich okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi klasy Triomphant opuściły swoją bazę w Ile Longue, na południe od Brestu, wzmacniając pojedynczy statek, który normalnie patroluje Atlantyk – donosi bretońska gazeta Telegramme..Ostatni raz trzy okręty zostały rozmieszczone jednocześnie przed końcem zimnej wojny, podczas amerykańsko-sowieckiego impasu o pociski średniego zasięgu w Europie.

New York Times podał w środę, że Biały Dom potajemnie zebrał zespół urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego, aby naszkicować scenariusze, w jaki sposób Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni zareagować, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin – sfrustrowany brakiem postępów na Ukrainie lub zdeterminowany, by ostrzec kraje zachodnie przed interwencją w wojnie — użyje broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej.

Joe Biden odniósł się do zagrożenia użycia broni masowego rażenia przez Rosję wobec Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że NATO zareaguje „tym samym”, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie – podaje CNBC. Deklaracja ta padła na konferencji prasowej w Brukseli.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply