Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał 59-letniego sprzedawcę karpi z Wielkopolski na 3 miesiące bezwzględnego więzienia za zabijanie karpi bez ich wcześniejszego ogłuszania. Sprawę zgłosiła organizacja prozwierzęca. Wyrok nie jest prawomocny.

W grudniu ub. roku mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego Wojciech C., który sprzedawał karpie na miejskim targowisku, zabijał ryby w sposób niedozwolony przez prawo. Chodziło o gilotynowanie ryb, bez ich wcześniejszego ogłuszenia. Oburzeni tym działacze z fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! zgłosili sprawę na policję. Mężczyznę oskarżono o znęcanie się nad ze szczególnym okrucieństwem nad karpiami.

Oskarżony wnioskował o uniewinnienie, tłumacząc, że był świadom, że nie można zabijać karpi w ten sposób. Zapewniał, przy tym, że już nigdy nie będzie tak robił.

Po rozpatrzeniu sprawy, Sąd Rejonowy w Krotoszynie ukarał Wojciecha C. karą bezwzględnego pozbawienia wolności na 3 miesiące za znęcanie się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem. Należy zaznaczyć, że prokurator domagał się pół roku więzienia. W uzasadnieniu sąd podkreślał, że oskarżony był już wcześniej skazany na więzienie, więc przepisy nie przewidują możliwości warunkowego zawieszenia kary.

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Oskarżony ma też wypłacić 1000 zł nawiązki na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie i pokryć koszty zastępstwa procesowego na rzecz Fundacji Viva. Była ona w tej sprawie oskarżycielem posiłkowym. Sąd zadecydował też o przepadku gilotyny, którą mężczyzna zabijał karpie. Podkreślono, że zabijał ryby w miejscu publicznym.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Wojciech C. zapowiedział apelację. Z kolei prozwierzęca organizacja Viva! nie kryja zadowolenia z sukcesu. Fundacja ta od lat prowadzi kampanię Krwawe Święta, która skupia się na sposobie traktowania ryb, głównie żywych karpi, sprzedawanych przed Bożym Narodzeniem w sklepach i na targowiskach.

Czytaj także: Barbarzyństwo wobec dzików? Rolnicy pokazują, jak masowo zabija się świnie [+VIDEO/18+]

Dorzeczy.pl / dziennik.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Znęcanie się nad zwierzętami w wyniku traktowania żywych stworzeń jak przedmioty oraz w wyniku bestialstwa powinny być karane bezwzględną karą więzienia a obowiązująca maksymalna kara pięciu lat pozbawienia wolności za ww. przestępstwa powinna zostać zaostrzona do lat ośmiu.