“Czystki etniczne”, prowadzone w Osetii Południowej przez oddziały rosyjskie, są “prawie zakończone” – powiedziała w czwartek na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu szefowa gruzińskiej dyplomacji Eka Tkeszelaszwili.

Rosyjscy żołnierze dopuszczają się czystek na ludności gruzińskiej nie tylko w dwóch separatystycznych regionach: Abchazji i Osetii Płd., ale i w strefach buforowych, “jak je określają rosyjscy decydenci” – dodała.

Gruzińska minister mówiła o plądrowaniu wiosek, domach zrównanych z ziemią buldożerami i spalonych uprawach. Rosyjskie siły miały być wspierane przez oddziały paramilitarne wywodzące się z innych grup etnicznych, m.in. Osetyjczyków, a nawet Czeczenów.

Gruzja od początku kryzysu oskarża Moskwę o czystki etniczne w regionie i wyrzucanie z domów rdzennych Gruzinów, zmuszanych do ucieczki.

Na konferencji prasowej nieco później Tkeszelaszwili oświadczyła, że gruzińskie władze nadal nie mają dostępu do Osetii Południowej i trudno powiedzieć, ile osób zginęło a ile zostało rannych.

Ambasador Rosji przy OBWE Anwar Azimow odrzucił oskarżenia o przeprowadzanie czystek. “Być może dochodziło do walk między Gruzinami a mieszkańcami Osetii Południowej, ale większość Gruzinów opuściła region jeszcze przed agresją” – powiedział. “Do największych czystek etnicznych doszło, gdy Gruzja zaatakowała Osetię” – oświadczył Azimow.

W jego opinii Osetia Płd. jako “niepodległe państwo będzie gotowa przyjąć wszystkich Gruzinów, którzy opuścili to terytorium”. “Jestem pewien, że jeśli istnieje krzywdzące nastawienie wobec Gruzinów żyjących w Osetii Południowej, to nowe władze podejmą odpowiednie i skuteczne kroki, by położyć mu kres” – kontynuował Azimow.

12 sierpnia władze Gruzji pozwały Rosję do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o dokonanie czystek etnicznych w latach 1993-2008.

MTS, najwyższy organ prawny ONZ, ma zająć się pozwem Gruzji w dniach 8-10 września.

PAP / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply