Komisja Europejska oceni, czy ostatnie zmiany w polskim sądownictwie mogą doprowadzić do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy dopiero wtedy, gdy nowe prawo zostanie wdrożone – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE wypowiadała się podczas wizyty w Szwecji. Von der Leyen odwiedziła ten kraj w związku z inauguracją szwedzkiej prezydencji, która rozpoczęła się w styczniu. “Zmiany muszą zostać wprowadzone” – oświadczyła, zapytana o Polskę. “To wówczas doprowadziłoby do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy” – dodała, cytowana w piątek przez portal RMF.

Jak informowaliśmy, w piątek rano Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o sądach, wraz z poprawkami Prawa i Sprawiedliwości. Za przyjęciem ustawy głosowało 203 posłów, w tym 198 z PiS oraz dwóch z koła Polskie Sprawy (Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Girzyński).

Przeciw zagłosowało 52 posłów, w tym 21 z Solidarnej Polski oraz posłanka PiS Teresa Hałas. Przeciw było też m.in. 11 posłów Konfederacji, 7 z Polski 2050, 6 z Lewicy, a także Paweł Kukiz.

Zobacz także: Solidarna Polska: ustawa o Sądzie Najwyższym godzi w polską Konstytucję i suwerenność

189 posłów wstrzymało się od głosu. Byli to przede wszystkim posłowie KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL i Porozumienia.

W głosowaniu udziału nie wzięło 16 parlamentarzystów, w tym ośmiu z partii Jarosława Kaczyńskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w grudniu 2022 roku. Autorzy deklarowali, że ma wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO. Projekt przewiduje, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Niedługo później PiS niespodziewanie wycofał forsowany wcześniej projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie, który miał odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz także: KE przypomina – bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie pieniędzy z KPO

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply