„Po raz kolejny podkreśliliśmy nasze oczekiwanie, że wojna zakończy się zgodnie z prawem międzynarodowym i w drodze negocjacji” – powiedział turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

„Wojna, która trwa już ponad rok, nadal szkodzi całemu światu. Po raz kolejny podkreśliliśmy nasze oczekiwanie, że wojna zakończy się zgodnie z prawem międzynarodowym i w drodze negocjacji” – powiedział szef tureckiej dyplomacji.

Zdaniem ministra Turcja aktywnie kontaktuje się z obiema stronami w celu pogłębienia dialogu.

Çavuşoğlu dodał, że Ankara popiera również kroki w celu przedłużenia „porozumienia zbożowego”.

„Przywiązujemy dużą wagę do kontynuacji porozumienia. Ten globalny kryzys jest szczególnie ważny dla zmniejszenia problemu, z jakim boryka się każde gospodarstwo domowe na świecie” – powiedział.

 CZYTAJ TAKŻE: Przywódcy Francji i Chin wezwali do przywrócenia pokoju na Ukrainie

Jak informowaliśmy, prezydent Rosji Władimir Putin może przyjechać w kwietniu do Turcji na ceremonię inauguracji pierwszej tureckiej elektrowni atomowej – oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Nie jest jednak jasne, czy przybędzie osobiście.

Omożliwej wizycie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Turcji poinformował prezydent tego państwa, Recep Tayyip Erdogan. Powiedział, że „jest szansa” ku temu w związku z zaplanowaną za miesiąc ceremonią inaugurującą ładowanie paliwa jądrowego do budowanej tureckiej elektrowni atomowej Akkuyu.

Jak pisaliśmy w sierpniu ub. roku, spółka zależna od Rosatomu, odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni atomowej w Turcji, wypowiedziała umowę z dotychczasowym wykonawcą i zaangażowała do budowy spółkę należącą do firm z Rosji. Działania Rosjan krytykuje m.in. turecka opozycja. W mediach pojawiły się opinie, że w ten sposób Rosjanie przejmują kontrolę nad elektrownią.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Brazylii proponuje oddanie Krymu Rosji w celu zakończenia wojny

Kresy.pl / aa.com.tr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply