Szef MSZ Niemiec Heiko Maas spotyka się na Litwie z ministrami spraw zagranicznych krajów bałtyckich, aby porozmawiać m. in. na temat Rosji.

Piątkowe rozmowy szefa MSZ Niemiec z odpowiednikami z krajów bałtyckich dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej, ale także, o wojskach NATO na Litwie, Łotwie i Estonii.

Kraje bałtyckie są ważnym partnerem o podobnych zapatrywaniach. Ich proeuropejskiego głosu potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek do tej pory, jeśli chcemy zreformować w przyszłości UE – napisało MSZ Niemiec w oświadczeniu przed wizytą ministra Maasa.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecki ekspert: Europa Środkowa i Wschodnia jest dla Berlina ważniejsza niż Rosja

Jest to pierwsza wizyta nowego szefa niemieckiej dyplomacji w krajach bałtyckich. W czwartek Heiko Maas odbył spotkanie w Moskwie z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem.

Od początku swojej kadencji Heiko Maas zapowiedział zaostrzenie kursu wobec Rosji. Dziennik “Kommiersant” poinformował, że spotkanie szefów dyplomacji obyło się “chłodnej atmosferze”. Podkreślił także, że Maas nie rozmawiał z prezydentem Putinem. Szefom dyplomacji Rosji i Niemiec porozumieli się jednak wstępnie w kwestii Ukrainy i Iranu.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, obaj politycy podkreślili, że Niemcy i Rosja po zerwaniu umowy przez USA będą działać na rzecz utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply