Każdy kto popełnia poważne przestępstwo, a posiada podwójne obywatelstwo, powinien w określonych przypadkach utracić niemiecki paszport – oświadczył szef MSW Bawarii Joachim Herrmann.

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann (CSU) uważa, że sprawcy poważnych przestępstw, którzy posiadają podwójne obywatelstwo, powinni tracić niemiecki paszport. “Powinna istnieć możliwość odebrania niemieckiego obywatelstwa przestępcy, posiadającemu podwójne obywatelstwo, jeśli popełnił poważne przestępstwa i w ten sposób poważnie naruszył podstawowe interesy naszej społeczności” – powiedział, cytowany w niedzielę przez portal niemieckiego dziennika Die Welt.

Jako przykłady wymienił ciężkie przestępstwa takie jak morderstwo czy gwałt, a także “akty przemocy o podłożu antysemickim”. “Kto dopuszcza się takich rzeczy, nie powinien już móc powoływać się na przywileje niemieckiego obywatela” – oświadczył bawarski minister.

“Zamiast tego trzeba umożliwić powrót do krajów pochodzenia tym osobom, których dalszy pobyt poważnie szkodzi interesom naszej społeczności” – dodał.

Die Welt zwraca uwagę, że wymagałoby to zmiany niemieckiej konstytucji.

Czytaj także: “Należy położyć temu kres”. Niemieccy politycy chcą walczyć z nielegalną imigracją

Herrmann wyraził opinię, że planowana przez rząd federalny reforma prawa w zakresie posiadania obywatelstwa wzmacnia konieczność takich działań, ponieważ “naturalizacja w Niemczech ma zostać znacznie ułatwiona, a podwójne obywatelstwo ma stać się regułą”.

Rządząca w Niemczech koalicja zapowiadała uchwalenie takich zmian w pierwszej połowie 2024 roku – przypomina dziennik.

“Pomijam fakt, że nie widzę obecnie powodu, aby cokolwiek zmieniać w obowiązującej ustawie o obywatelstwie” – podkreślił bawarski minister, odnosząc się do planowanych zmian.

Jak informowaliśmy, dane Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) wskazują, że Niemieccy obywatele cztery razy częściej padają ofiarami przestępstw migrantów, niż na odwrót.

W 2022 roku 47 923 Niemców padło ofiarą przestępstw, w których sprawcami byli migranci. To 18-procentowy wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. Z kolei Niemcy byli sprawcami przestępstw wobec 12 061 imigrantów.

Wspomniana powyżej liczba popełnionych przez cudzoziemców przestępstw jest jednak zaniżona, ponieważ osoby posiadające podwójne obywatelstwo były zaliczane w ww. statystyce tylko do grupy obywateli niemieckich.

Zobacz także: Większość Niemców obawia się ataków terrorystycznych

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply