Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w niedzielnej rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że w Strefie Gazy jest zbyt wiele ofiar cywilnych.

Francuski prezydent rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Pałac Elizejski przekazał po rozmowie, że francuski przywódca przypomniał o “absolutnej konieczności odróżnienia terrorystów od ludności”. Macron zwrócił też uwagę na “znaczenie osiągnięcia natychmiastowego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do zawieszenia broni”.

Podkreślił swoje “wielkie zaniepokojenie eskalacją przemocy wobec palestyńskiej ludności cywilnej”.

Prezydent Francji rozmawiał też z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Potępił izraelską przemoc wobec palestyńskiej ludności cywilnej na Zachodnim Brzegu. Zaapelował także do Abbasa o potępienie ataku Hamasu na Izrael z 7 października br.

Czytaj: Szef MSZ Turcji: dyplomacja nie jest jedynym sposobem rozwiązania kryzysu w Gazie

Dostawy pomocy ONZ do Gazy zostały ponownie zawieszone w piątek z powodu braku paliwa i przerwy w komunikacji, co pogłębiło problemy tysięcy głodnych i bezdomnych Palestyńczyków. Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) poinformował, że ludność cywilna stoi w obliczu „natychmiastowej możliwości śmierci głodowej” z powodu braku zapasów żywności.

Grupa niezależnych ekspertów ONZ ds. praw człowieka oświadczyła w piątek, że działania Izraela w Gazie “wskazują na ludobójstwo w toku rozwoju”.

Przeczytaj: Dzieci i dziennikarze zabici w izraelskich atakach

Eksperci opisali działania Izraela jako „użycie potężnej broni o z natury masowych skutkach, powodującej kolosalną liczbę ofiar śmiertelnych i zniszczenie infrastruktury podtrzymującej życie”. Zaznaczyli, że tego rodzaju działania nie mieszczą się w ramach uzasadnionej samoobrony. Ich zdaniem, reakcja Izraela musiałby mieścić się w ramach „międzynarodowego prawa humanitarnego”, aby mogła zostać uznana za usprawiedliwioną.

Zobacz: Prezydent USA przeciw okupacji Strefy Gazy

Czytaj także: “Skreśliliśmy go” – Erdogan uderza w Netanjahu

barrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply