Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone rozważą prośby Ukrainy ws. przekazania dodatkowego uzbrojenia, w tym dostarczenia systemów obrony powietrznej czy rozmieszczenia zestawów Patriot na ukraińskim terytorium.

W wywiadzie dla Radia Swoboda sekretarz stanu USA, Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone rozpatrzą prośby Ukrainy ws. przekazania uzbrojenia.

Podczas rozmowy na pytanie, czy Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej, technologii antysnajperskich czy rozmieszczenie na Ukrainie rakietowych systemów przeciwlotniczych Patriot, o czym mówili w ostatnim czasie ukraińscy dygnitarze, Blinken odpowiedział: „Oczywiście, rozpatrzymy każde zapytanie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Tu kluczowym partnerem Ukrainy jest Pentagon. Teraz zastanawiamy się nad tym, czy dodatkowa pomoc (oprócz tej bardzo znaczącej pomocy, jaką już przekazaliśmy, w tym w sprzęcie) byłaby korzystna dla Ukrainy właśnie teraz – powiedział sekretarz stanu. Dodał, że ta kwestia jest aktywnie analizowana.

W kwietniu br, portal Politico napisał, że Biały Dom rozważa prośby ze strony Kijowa o przysłanie Ukrainie dodatkowego uzbrojenia. Według Politico, ukraińscy dygnitarze zarówno publicznie, jak i prywatnie, zwracali się do Amerykanów, prosząc o dostarczenie Ukrainie większej ilości broni, żeby móc odeprzeć coraz bardziej realną, ich zdaniem, rosyjską interwencję.

Serwis pisze, że osoba zaznajomiona z tymi prośbami strony ukraińskiej potwierdza, że Ukraińcy oczekują od USA m.in. systemów rakietowych Patriot. Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział amerykańskiemu tygodnikowi Time, że USA powinny przysłać na Ukrainę wyrzutnie Patriot, skoro rozmieszczają je w Polsce. Z kolei szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba twierdzi, że Moskwa w ciągu kilku tygodni będzie gotowa do rozpoczęcia „nowego etapu agresji”.

Informowaliśmy też, że zdaniem ukraińskiego eksperta, Ołeksandra Danyluka, Ukraina „przelewa krew” w obronie Polski, krajów bałtyckich i USA, i stąd zasługuje na większe wsparcie ze strony Amerykanów. Oczekuje od nich np. systemów rakietowych Patriot i Tomahawk, a nawet samolotów F-35.

Unian / radiosvoboda.org / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz