Franciszak Wiaczorka, znany ze specyficznego podejścia do Polaków na Białorusi i do państwa polskiego, wystąpił dzisiaj w roli eksperta na antenie TVP Info.

Wiaczorka w programie Studio Zachód, wyemitowanym 30 sierpnia br., komentował bieżące wydarzenia na Białorusi. Obecność w polskiej telewizji państwowej byłego czołowego działacza białoruskiej opozycji budzić może kontrowersje.

W 2014 roku Wiaczorka udostępnił na swojej stronie na Facebooku mapę opublikowaną przez redakcję Radia Svaboda – białoruskiej sekcji Radia Wolna Europa. Na mapie tej Białoruś przedstawiona jest jako obejmująca polskie Podlasie wraz z Białymstokiem, a także Mazury co Wiaczorka określił jako „ciekawą wersję” nowego podziału politycznego regionu.

W tym samym roku Wiczorka krytykował jednego z opozycyjnych polityków białoruskich za to, że kandydując w wyborach parlamentarnych z okręgu zamieszkanym przez Polaków użył na swoich plakatach języka polskiego. W zeszłym roku krytykował prezydenta Andrzeja Dudę za to, że w czasie uroczystości pochówku szczątków dwóch dowódców powstania styczniowego Wincentego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego jakie odbył się tego dnia w Wilnie unikał słowa białoruski opisując dziedzictwo [Wincentego] Kastusia Kalinowskiego.

W czerwcu br. komentując przepychanki do jakich doszło między milicjantami a mieszkańcami Nowogródka, Wiaczorka postanowił przybliżyć miasto czytelnikom z USA, gdzie teraz mieszka. „Nowogródek był centrum żydowskiego ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej. Tu się zaczęła historia słynnych żydowskich partyzantów prowadzonych przez braci Bielskich. O tym jest film z Hollywood „Opór” [„Defiance”]” – napisał Wiaczorka.

Białorusko-amerykański działacz napisał w ten sposób o oddziale partyzanckim pod dowództwem Tewje Bielskiego. Składał się on z Żydów uchodzących do lasów przed Niemcami. Oddział ten działał na obszarze byłego województwa nowogródzkiego II RP, w Puszczy Nalibockiej. Znany był z rabunków dokonywanych w okolicznych wsiach. Inaczej niż ukazano to w amerykańskim filmie, Bielski unikał walk z Niemcami, traktując swój oddział jako grupę przetrwania. Jednak 8 maja 1943 r. wziął wraz innymi oddziałami sowieckiej partyzantki w ataku na wieś Naliboki gdzie miejscowi Polacy utworzyli samoobronę mającą chronić ich przed rabunkami. W wyniku ataku zginęło ponad 120 mieszkańców wsi..

Wiaczorka, syn Wincuka, działacza Białoruskiego Frontu Narodowego, przez kilka lat studiował na Uniwersytecie Warszawskim korzystając ze stypendium oraz pracował dla utrzymywanej z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP telewizji Biełsat. Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłożył równowartość 2 milionów dolarów na film fabularny „Żywie Biełaruś” wyprodukowany w 2012 r. którego współscenarzystą był właśnie Wiaczorka. Fabuła filmu została częściowo oparta na jego doświadczeniach jako opozycjonisty.

Po wyjeździe z Polski Franciszak Wiaczorka rozpoczął pracę w Pradze w Radiu Svaboda. Obecnie przebywa w USA gdzie jest analitykiem dla rządowej, amerykańskiej Agencji na rzecz Mediów Globalnych oraz Atlantic Council.

Kresy.pl / TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply