Rzeczniczka MSW poinformowała w niedzielę, że na ulice Mińska wjechały wozy bojowe BTR-80.

Do Mińska wjechały wozy BTR-80. To wozy bojowe, które są wykorzystywane do zwiększania bezpieczeństwa funkcjonariuszy w czasie nielegalnych zgromadzeń masowych – powiedziała rzeczniczka MSW agencji Interfax-Zachód.

Nie uściśliła, jakie formacje wykorzystują ten sprzęt. Nie poinformowała również, ile maszyn wjechało do miasta.

Wcześniej w niedzielę naoczni świadkowie powiedzieli, że jeszcze pięć takich pojazdów wjechało na teren Pałacu Niepodległości , gdzie znajduje się rezydencja prezydenta Aleksandra Łukaszenki i gdzie zaparkowane były już dwa pojazdy opancerzone.

Na ich pancerzach siedzieli żołnierze z ciężkimi karabinami maszynowymi. Znaki identyfikacyjne i numery pojazdów zostały zamalowane.

Na dachu Pałacu Niepodległości protestujący zauważyli uzbrojonych ludzi, zakładają, że są snajperami

Jak informowaliśmy, 30 sierpnia w Mińsku i w innych miastach odbyły się kolejne protesty przeciwko władzy Aleksandra Łukaszenki. Białoruskie MSW poinformowało o zatrzymaniu ponad stu osób w samej stolicy kraju.

W Mińsku odbył się „Marsz Pokoju i Niepodległości”, na który według różnych ocen przyszło od kilkudziesięciu do 200 tysięcy ludzi. Demonstranci schodzili się do centrum miasta kolumnami, które początkowo próbowała zatrzymywać milicja. Protestującym udało się połączyć i przy otoczonym przez funkcjonariuszy pałacu prezydenckim doszło do wiecu.

Ludzie przynieśli ze sobą biało-czerwono-białe flagi oraz plakaty z antyłukaszenkowskimi hasłami. Niektóre z nich nawiązywały do przypadających dzisiaj 66. urodzin białoruskiego przywódcy. Skandowano hasła wzywające Aleksandra Łukaszenkę do odejścia. Przeciwnicy białoruskiego prezydenta przynieśli też ze sobą m.in. wielką kukłę karalucha (co było nawiązaniem do obelgi, którą obrzucił Łukaszenkę Siergiej Tichanowski) oraz trumnę z napisem „Dyktatura”. Po godzinie 17. czasu miejscowego silna ulewa zmusiła ludzi do rozejścia się.

Kresy.pl / vesti.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply