Indonezja ogłosiła, że ​​jej straż przybrzeżna przejęła w niedzielę statki MT Horse pod banderą irańską i MT Freya pod banderą Panamy w związku z podejrzeniem nielegalnego transferu ropy naftowej na wodach kraju. MSZ Iranu poprosiło o „więcej szczegółów” na temat zatrzymania.

Rzecznik indonezyjskiej straży przybrzeżnej oświadczył, że w niedzielę statki zostały „przyłapane na gorącym uczynku” w trakcie przepompowywania ropy z irańskiej jednostki na pływającą pod panamską banderą jednostkę należącą do chińskiej firmy Shanghai Future Ship Management – podaje agencja „Reuters”. Wokół drugiej wspomnianej jednostki zauważono wyciek surowca.

[kresy_ads_278]

Rzecznik podkreślił, że statki miały schowane bandery oraz wyłączone transpondery. Ignorowały także komunikaty nadawane przez radio. Zatrzymanie miało miejsce na wodach wokół Borneo, a statki zostaną odeskortowane na wyspę Batam w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia. Zatrzymanych zostało 61 członków załogi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: „Bloomberg”: Mimo amerykańskich sankcji wenezuelska ropa jest potajemnie dostarczana do Chin

Rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh oświadczył podczas konferencji prasowej, że zwrócono się do władz Indonezji o „więcej szczegółów”, co było spowodowane „różnymi doniesieniami na ten temat”.

Władze USA nałożyły w 2018 roku sankcje na irański eksport ropy naftowej. Już wcześniej chińskie podmioty były obiektem zainteresowania służb w związku ze sprowadzaniem surowca z Iranu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pomimo sankcji, Iran w ostatnich miesiącach zwiększył wydobycie ropy. Iran oczekuje zniesienia sankcji przez nową administrację USA.

Zobacz także: Cios w strategię Waszyngtonu. Chińczycy planują wielkie inwestycje w Iranie

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz