Indonezja ogłosiła, że ​​jej straż przybrzeżna przejęła w niedzielę statki MT Horse pod banderą irańską i MT Freya pod banderą Panamy w związku z podejrzeniem nielegalnego transferu ropy naftowej na wodach kraju. MSZ Iranu poprosiło o “więcej szczegółów” na temat zatrzymania.

Rzecznik indonezyjskiej straży przybrzeżnej oświadczył, że w niedzielę statki zostały “przyłapane na gorącym uczynku” w trakcie przepompowywania ropy z irańskiej jednostki na pływającą pod panamską banderą jednostkę należącą do chińskiej firmy Shanghai Future Ship Management – podaje agencja “Reuters”. Wokół drugiej wspomnianej jednostki zauważono wyciek surowca.

[kresy_ads_278]

Rzecznik podkreślił, że statki miały schowane bandery oraz wyłączone transpondery. Ignorowały także komunikaty nadawane przez radio. Zatrzymanie miało miejsce na wodach wokół Borneo, a statki zostaną odeskortowane na wyspę Batam w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia. Zatrzymanych zostało 61 członków załogi.

Zobacz także: “Bloomberg”: Mimo amerykańskich sankcji wenezuelska ropa jest potajemnie dostarczana do Chin

Rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh oświadczył podczas konferencji prasowej, że zwrócono się do władz Indonezji o “więcej szczegółów”, co było spowodowane “różnymi doniesieniami na ten temat”.

Władze USA nałożyły w 2018 roku sankcje na irański eksport ropy naftowej. Już wcześniej chińskie podmioty były obiektem zainteresowania służb w związku ze sprowadzaniem surowca z Iranu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pomimo sankcji, Iran w ostatnich miesiącach zwiększył wydobycie ropy. Iran oczekuje zniesienia sankcji przez nową administrację USA.

Zobacz także: Cios w strategię Waszyngtonu. Chińczycy planują wielkie inwestycje w Iranie

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply