Wenezuelska ropa jest dostarczana potajemnie do Chin – podaje agencja „Bloomberg”. Ma to miejsce mimo surowych restrykcji, które zostały nałożone przez amerykańską administrację.

Agencja powołuje się na dokumenty, które sugerują, że dostawy są wykonywane za pomocą całego wachlarza narzędzi, m.in. sieci fasadowych firm, przeładunków na morzu, wyłączania transponderów, a nawet zmian składu chemicznego wenezuelskiej ropy, w celu ukrycia jej prawdziwego pochodzenia – pisze „Bloomberg” w piątek.

Medium zwraca uwagę, że chińscy klienci okazali się niezbędni dla przemysłu naftowego Wenezueli, który pogrążył się w kryzysie. Bloomberg pisze, że jedynie przy udziale szwajcarskiej firmy Swissoil Trading do Chin trafiło w ubiegłym roku co najmniej 11,3 mln baryłek ropy z Wenezueli.

Przywoływane przez agencję dane sugerują, że podmiotów, które są zaangażowane w proceder jest znacznie więcej. Wenezuela miała wyeksportować tylko w listopadzie 15 milionów baryłek ropy. Ich łączna wartość wynosiła około 660 milionów dolarów.

Cytowani przez medium analitycy zwracają uwagę, że egzekwowanie amerykańskich obostrzeń wobec Wenezueli jest bardzo trudne. „Jest mnóstwo sposobów na obejście sankcji” – „Bloomberg” cytuje Scotta Modella, dyrektora zarządzającego Rapidan Energy Advisors LLC.

Medium zwraca uwagę na złą sytuację na wenezuelskim rynku paliw. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia sugerujące, że Wenezuelczycy zaczęli kraść ropę naftową z nieczynnych złóż, które należą do spółki PDVSA. Surowiec jest wykorzystywany do produkcji benzyny domowej roboty, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i dla silników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku stycznia bieżącego roku wyszło na jaw, że trzy firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) pomogły wyeksportować miliony baryłek ropy naftowej i paliwa produkowanego przez wenezuelską państwową spółkę Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) od czasu nałożenia przez Stany Zjednoczone sankcji na Wenezuelę.

O procederze pisaliśmy już w 2019 roku. Pomimo objęcia amerykańskimi sankcjami wenezuelska ropa nadal eksportowana jest na dużą skalę.

bloomberg.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz