Indeks nastrojów w niemieckiej gospodarce spadł w styczniu bardziej, niż spodziewali się ekonomiści – podaje agencja Associated Press.

Indeks klimatu inwestycyjnego w niemieckich przedsiębiorstwach obliczany przez Instytut Ifo spadł w styczniu do poziomu 90,1 punktu. W grudniu wynosił on 92,2 pkt. Ekonomiści oczekiwali mniejszego spadku – do poziomu 91,4 pkt. Według Ifo „druga fala koronawirusa zatrzymała na razie ożywienie niemieckiej gospodarki”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ifo oblicza swój miesięczny wskaźnik na podstawie ankiet przeprowadzanych w około 9 tysiącach firm.

Jak pisze AP, nastroje w niemieckiej gospodarce pogorszyły się bardziej niż oczekiwano, ponieważ firmy zmagają się z ograniczeniami z powodu epidemii koronawirusa i niepewnymi perspektywami. 2 listopada Niemcy zamknęły restauracje, bary, obiekty sportowe i rekreacyjne starając się powstrzymać gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. 16 grudnia zamknięto szkoły i część sklepów. 14 stycznia lockdown przedłużono. Chociaż liczba zakażeń spada, władze obawiają się potencjalnego wpływu nowych wariantów koronawirusa.

PKB Niemiec, największej gospodarki w Europie, spadło w ubiegłym roku o 5%. Tym samym skończył się trwający dekadę okres nieprzerwanego wzrostu. Ostatnio tak duży spadek (5,7 proc.) niemiecka gospodarka odnotowała w 2009 roku u szczytu globalnego kryzysu finansowego. W 2019 roku niemiecka gospodarka zanotowała wzrost PKB o 0,6 proc.

Obostrzenia wprowadzone w listopadzie i przedłużone w styczniu w dużej mierze nie dotyczą sektora produkcyjnego. Jak pisaliśmy, analitycy Allianz spodziewają się, że w tym roku PKB Niemiec wzrośnie o 3,5 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Fatalne nastroje inwestycyjne w Niemczech. Czarne prognozy mówią o 9-procentowej recesji

Kresy.pl / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz