Straż Graniczna obrzucona kamieniami

W czwartek próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy podjęło 34 cudzoziemców. Polskie patrole zostały obrzucone kamieniami i gałęziami przez grupę cudzoziemców, znajdujących się po białoruskiej stronie.

Wczoraj, 21 września, próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy podjęło 34 cudzoziemców.

Zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowane zostały na odcinakach ochranianych przez Placówki SG Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży i Mielniku. Cudzoziemcy, którzy próbowali dostać się do Polski wbrew przepisom to między innymi obywatele Iraku, Syrii, Somalii, Jemenu.

Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży kilkunastoosobowa grupa cudzoziemców znajdująca się po stronie białoruskiej rzucała kamieniami i gałęziami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń.

Za pomocnictwo na terenie gminy Hajnówka wspierający Straż Graniczną Policjanci zatrzymali obywatela Gruzji, który przewoził czterech Syryjczyków. Przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

We wtorek Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową, w formie lotu czarterowego, do Gruzji. Jej celem było przekazanie obywateli tego kraju, którzy przebywali nielegalnie na terytorium Polski.

“Łącznie w ramach operacji przekazano 30 obywateli Gruzji, w tym 11 osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego – wśród tej kategorii osób 9 cudzoziemców organizowało nielegalne przekroczenie granicy lub pomagało w nielegalnym przekroczeniu granicy m.in. z Białorusi do Polski” – czytamy.

Operacja została zorganizowana przy współpracy z Agencją Frontex, która pokryła całość kosztów związanych z m.in. wyczarterowaniem samolotu, zabezpieczeniem eskorty oraz personelu medycznego. Podkreślono, że w celu zabezpieczenia realizacji operacji powrotowej Straż Graniczna zapewniła uczestnictwo 49 funkcjonariuszy SG.

Przeczytaj: Chaos informacyjny. Sprzeczne dane dotyczące liczby imigrantów w Polsce

Przypomnijmy, że także w czerwcu Straż Graniczna deportowała do krajów pochodzenia 8 cudzoziemców – 6 ob. Tadżykistanu oraz 2 ob. Gruzji. Mężczyźni otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu – czterech z nich stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. W przypadku jednego z wydalonych ustalono związki z terroryzmem.

Wówczas wśród deportowanych również były osoby, które organizowały lub pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.

Zobacz także: Niemieckie media: Sytuacja na granicy z Polską wymyka się spod kontroli

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply