W czwartek 98 cudzoziemców podjęło próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano również obywatelkę Ukrainy, przewożącą nielegalnych migrantów.

13 lipca 98 cudzoziemców podjęło próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano również obywatelkę Ukrainy, przewożącą nielegalnych migrantów.

W rejonie Mielnika (wbrew przepisom) na terytorium Polski usiłowała przedostać się 26-osobowa grupa obywateli Indii. Natomiast w okolicach Krynek 8 cudzoziemców (pochodzących z Konga, Mali, Nigerii, Kamerunu,Gwinei) przekroczyło graniczną rzekę Świsłocz. Działania związane z udaremnieniem nielegalnej migracji prowadzili również funkcjonariusze z placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych i w Narewce.

Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Mielniku zatrzymano 33-letnią obywatelkę Ukrainy. Autem na śląskich tablicach rejestracyjnych przewoziła 2 obywateli Syrii, którzy nielegalnie dostali się na terytorium Polski.

Niespokojnie było na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Mielniku. Granica była najpierw forsowana przez 38-osobową grupę cudzoziemców, a później około 20 osób (znajdujących się po stronie białoruskiej) obrzucało polski patrol kamieniami. Na szczęście nikomu nic się nie stało, uszkodzona została karoseria służbowego pojazdu.

Funkcjonariusze SG, wspólnie z policjantami z CBŚP i Prokuraturą Okręgową w Warszawie, rozbili międzynarodową grupę przestępczą, trudniącą się przemytem imigrantów zza wschodniej granicy Polski do granicy z Niemcami. Gang od 2021 r. zorganizował nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 200 cudzoziemcom, głównie z Bliskiego Wschodu.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w środowym komunikacie. “Śledczy zatrzymali 10 podejrzanych obywateli Polski. Wśród nich 2 mogło kierować tą grupą. Szacuje się, że za przemyt każdy migrant musiał zapłacić przemytnikom 5 tys. euro” – informuje SG.

“Zwieńczeniem wielomiesięcznych ustaleń funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału SG i Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, było zatrzymanie 9 osób, podejrzanych o działanie w grupie przestępczej, zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski i doprowadzenie z zakładu karnego domniemanego kierownika grupy, który odbywał już karę pozbawienia wolności w innej sprawie. Wszyscy byli zaskoczeni, nie spodziewali się zatrzymań” – podano w komunikacie.

Śledczy ustalają obecnie, ile osób mogło być łącznie przemyconych przez tę grupę. Wyniki dotychczasowego śledztwa wskazują, że cudzoziemcy (tuż po przekroczeniu “zielonej granicy”) byli przewożeni samochodami w kierunku granicy z Niemcami i pozostawiani. “Następnie migranci pieszo przekraczali granicę polsko-niemiecką, a ich celem były kraje Europy zachodniej. Większość z nich stanowili mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Śledczy zabezpieczyli ponadto mienie podejrzanych, m.in. pieniądze i biżuterię warte kilkadziesiąt tys. zł oraz narkotyki i broń, które zostały przekazane do badań specjalistycznych” – relacjonuje Straż Graniczna.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także prawie 50 zarzutów zorganizowania przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski cudzoziemcom bez dokumentów potwierdzających ich prawo do wjazdu i pobytu na terytorium Unii Europejskiej.

Dwie osoby podejrzane są o kierowanie grupą, za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Tymczasowo aresztowano 8 osób. SG podkreśla, że sprawa jest rozwojowa.

Także w czerwcu Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która przez wschodnią granicę przemycała do Polski i innych krajów europejskich nielegalnych imigrantów.

Zobacz także: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply