Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych większość zwolenników Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej opowiada się za zjednoczeniem tych partii.

IBRiS zapytał zdeklarowanych wyborców PO i Nowoczesnej o to czy liberalne partie powinny się zjednoczyć. Opcję taką poparło 43% z nich. 28,1% opowiedziało się przeciw takiemu rozwiązaniu. Zdania nie miało 19,1%. Jednocześnie absolutna większość 78,2% liberalnego elektoratu uznało, że jeśli już to dwie opozycyjne partie powinny zjednoczyć się pod nową nazwą.

Tylko 9,2% z nich proponowało zjednoczenie pod szyldem PO, a jeszcze mniej, 4,4% pod szyldem Nowoczesnej. 10,5% pytanych z tej grupy nie potrafiło udzielić odpowiedzi, a 3,1% uznało, że obie nazw powinny zostać zachowane. Zjednoczenie częściej popierali zwolennicy PO (72%) niż Nowoczesnej (65%).

Tylko mniejszość badanych przez IBRiS uznała, że rysuje się szansa dla odrodzenia lewicy. Na pytanie „Czy w wyniku protestów przeciw zmianie prawa aborcyjnego nowe ugrupowanie lewicowe?”, jedynie 21% respondentów odpowiedziało pozytywnie. 56,8% nie widziało takiej szansy, a 22,1% zapytanych nie potrafiło wybrać odpowiedzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gdy jednak zapytano wokół kogo może skupić się nowe lewicowe ugrupowanie większość respondentów wybierała Barbarę Nowacką, która przedstawiała w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej aborcję na życzenie i wprowadzającej określone formy cenzury wobec przeciwników aborcji. Znacznie mniej, bo 14,2% wdziało zjednoczycieli lewicy w partii Razem, zaś 9,3% przypisywało tę rolę komuś innemu. Więcej, bo 20,6% badanych stwierdziło, że rola konsolidacji lewicy może być podjęta tylko przez nowy podmiot.

Zjednoczenie lewicy popierała taka sama proporcja zwolenników SLD i Razem – po 50%. Barbarę Nowacką częściej w roli konsolidatora lewicy widziały kobiety (50%) niż mężczyźni (35%).

Czytaj także: Nowy sondaż: Nowoczesna słabsza od SLD

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz