Wyniki sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazują, że większość Polaków sprzeciwia się udziałowi naszej armii w ewentualnej amerykańskiej wojnie przeciw Iranowi.

Wyniki sondażu opublikował w środę portal Onet. Na pytanie – „czy gdyby USA lub koalicja państw pod wodzą USA rozpoczęła wojnę z Iranem, to Wojsko Polskie powinno wziąć udział w takiej wojnie wspierając Amerykanów?” – największa grupa respondentów, 36,8 proc. odpowiedziała „zdecydowanie nie”. Odpowiedź „raczej nie” wybrało 21,3 proc. Ponad połowa wszystkich badanych była więc sceptyczna wobec scenariusza angażowania żołnierzy Wojska Polskiego w działania zbrojne przeciw Iranowi.

Jednak 13,5 proc. pytanych odpowiedziało na sugestię uczestnictwa Polaków w ataku na Iran „zdecydowanie tak”. Odpowiedź „raczej tak” wybrało w tym kontekście 20,2 proc. badanych. 8,2 proc. udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”

Za wysłaniem polskich żołnierzy do ataku na Iran częściej opowiadali się mężczyźni (38 proc.) niż kobiety (24 proc.). Różnice dawały się zauważyć także pod względem wieku respondentów – w grupie osób w wieku 60-69 lat większość osób była za polskim udziałem w wojnie przeciwko Iranowi.

Zróżnicowanie jest zauważalne także pod względem miejsca zamieszkania pytanego. W przypadku mieszkańców wsi za polskim udziałem w wojnie przeciw Iranowi opowiedziało się 36 proc. respondentów podobnie jak w miastach do 50 tys. mieszkańców. Natomiast w miastach zamieszkanych przez 50 tys. – 250 tys. osób wskaźnik zwolenników brania udziału w działaniach zbrojnych przeciw Iranowi sięgał aż 48 proc. W miastach zamieszkanych przez 250 tys.- 500 tys. osób wyniósł 33 proc., najniższy był zaś w największych miastach gdzie wyniósł tylko 27 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Za udziałem żołnierzy Wojska Polskiego w operacji przeciw Iranowi opowiedziało się 66 proc. ankietowanych, w grupie osób z wykształceniem zawodowym lub średnim nieukończonym – 35 proc., w przypadku osób z wykształceniem średnim, nieukończonym wyższym – 32 proc., a wśród osób z wyższym wykształceniem – 24 proc.

Wśród elektoratów partii i sił parlamentarnych najwięcej zwolenników walki z Iranem było w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości – 68 proc. Wśród zwolenników koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz ’15 – 38 proc., znacznie mniej wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej – 15 proc., najmniej wśród elektoratów Lewicy i Konfederacji Wolność i Niepodległość – po 5 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykanie dokonali na początku stycznia ataku w rejonie lotniska w Bagdadzie, zabijając m.in.  gen. Kasema Sulejmaniego, a także gen. Abu Mahdi al-Muhandisa, wicedowódcę irackich Sił Mobilizacji.. Zamach przeprowadzono na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa. Atak nastąpił dwa dni po tym, jak proirańscy szyiccy demonstranci wtargnęli do ambasady USA w Bagdadzie. Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za naruszenie immunitetu placówki obciążyły władze Iranu. Po zabójstwie generała premier Iraku Adel Abdul Mahdi powiedział, że Sulejmani przybył do irackiej stolicy na jego zaproszenie i był oficjalnym gościem irackiego rządu. Iracki parlament przegłosował natomiast rezolucję o konieczności wycofania wojsk amerykańskich z Iraku, czego Amerykanie nie chcą wykonać.

onet.pl/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Mieczysław Sylwester Kazimierzak
    Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

    W kolejnej UTOPII to jest z wiarą w WOLNY RYNEK,liberalizm eksportuje WOJNY SPRAWIEDLIWE dla obrony demokracji.
    Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.Stąd nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego dla realizacji ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ.Tą strategię z narzędziem jakim jest KULT HOLOKAUSTU i nadużywanie pojęcia ANTYSEMITYZMU opisał Kevin MacDonald w KULTURA KRYTYKI.