Dla mieszkańców Warszawy wynajęcie mieszkania kosztowało co najmniej 48 proc. pensji. Dla 50 proc. mieszkańców pozostałych dużych miast był to wydatek rzędu 30 proc. pensji. W okresie od 2017 do 2022 roku w Polsce 35 proc. gospodarstw domowych nie było stać na wynajem lub kupno własnego lokalu spełniającego minimalne potrzeby – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

„W marcu 2024 r. mediana wynagrodzeń w całej Polsce wyniosła 6 549 zł (przy średniej na poziomie 8 605 zł). W większości najludniejszych miast Polski przeciętna cena wynajęcia mieszkania wynosiła w marcu 2024 r. ponad 30 proc. mediany wynagrodzeń” – czytamy w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

 

W Warszawie najem mieszkania kosztował średnio 4200 zł – to 48 proc. mediany zarobków w tym mieście. W pozostałych miastach średnia cena najmu mieszkania oscylowała między 35 a 38 proc. mediany wynagrodzeń. Wyjątkiem była Łódź, w której odsetek ten wyniósł 29 proc. – wyliczył instytut.

Czytaj: Polski rząd sfinansował Ukraińcom kredyty na zakup ponad 5 tysięcy mieszkań

Ponad 37 proc. pensji wynosił koszt najmu mieszkania 40-60 m2 dla połowy zarabiających w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu.

„Zestawiając mediany wynagrodzeń z medianami cen najmu mieszkań kształtuje nam się podobny obraz jak w zestawieniu ze średnimi cenami. W Warszawie mediana ceny wynajęcia mieszkania odpowiadała 44 proc. mediany wynagrodzeń. Z 6 największych miast w Polsce tylko w Poznaniu i Łodzi wskaźnik ten był niższy niż 35 proc. W tych miastach wskaźnik mediany cen do mediany płac wynosił w marcu 2024 r. odpowiednio 33 oraz 27 proc.” – czytamy dalej.

PIE podaje dalej, że 35 proc. gospodarstw domowych nie było stać na kupno lub najem mieszkania zaspokajającego ich minimalne potrzeby, a jednocześnie zarabiały zbyt dużo, aby móc uzyskać mieszkanie dotowane przez państwo. Pojęcie tzw. luki czynszowej obejmuje nie tylko rozkład cen mieszkań i wynagrodzeń gospodarstw domowych, ale również strukturę podaży i bierze pod uwagę jej dopasowanie do potrzeb rynku.

Coraz mniej osób w Polsce stać na zakup lub wynajem własnego mieszkania. Według danych Eurostatu, ceny mieszkań w naszym kraju rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale 2024 r. ceny zakupu mieszkań w Polsce były aż o 18 proc. wyższe niż pierwszym kwartale 2023. Polska znalazła się w tym zestawieniu na pierwszym miejscu w UE.

Kresy.pl/twitter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply