W kwietniu 2025 r. rynek mieszkań z drugiej ręki w Polsce wykazał oznaki stabilizacji cenowej, a w największych metropoliach odnotowano nawet spadki cen. Eksperci ostrzegają jednak przed wyraźnym zmniejszeniem liczby dostępnych ofert sprzedaży.
Jak informuje Business Insider, kwiecień 2025 roku przyniósł kontynuację trendu stabilizacji lub spadku cen na rynku wtórnym mieszkań w większości największych polskich miast – wynika z danych portalu GetHome.pl. Jednocześnie zaobserwowano znaczący spadek liczby ofert, co może świadczyć o wyczekiwaniu sprzedających na korzystniejsze warunki.
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku wtórnego obniżyła się o 4 proc. względem ubiegłego roku. W Krakowie spadek wyniósł 3 proc., a podobna tendencja była widoczna również we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu.
Zobacz też: Cudzoziemcy masowo kupują mieszkania w Polsce. Ukraińcy na czele zestawienia
Na tym tle wyróżnia się Łódź, gdzie średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 2 proc., co – według Marka Wielgo z portalu GetHome.pl – może być efektem pojawienia się droższych mieszkań sprzedawanych przez tzw. flipperów. „W Łodzi kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, w którym średnia cena m kw. mieszkań z drugiej ręki poszybowała w górę o 2 proc., co oznacza, że od lutego wzrosła z ok. 8600 do ok. 8900 zł” – wyjaśnia Wielgo.
W skali roku największy wzrost średniej ceny odnotowano również w Łodzi – o 5 proc., podczas gdy w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyniósł on zaledwie 1 proc. Warszawa i Kraków to jedyne duże miasta, gdzie ceny są obecnie niższe niż przed rokiem.
Tymczasem dane z wyszukiwarki Adradar pokazują znaczący spadek liczby unikalnych ofert mieszkań na sprzedaż. W Warszawie ich liczba zmniejszyła się o 21 proc., w Krakowie o 18 proc., a w Łodzi o 16 proc. W skali całego kraju pod koniec kwietnia było dostępnych około 155 tys. unikalnych ofert, co stanowi spadek o ponad 11 proc. względem marca.
W kwietniu pojawiło się jedynie 33 tys. nowych unikalnych ofert, czyli o 24 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie wycofano ich aż 52 500 – o 52 proc. więcej niż w marcu. Eksperci wskazują, że sprzedający mogą wstrzymywać się z transakcjami, licząc na wzrost cen w związku z zapowiadanym programem „Pierwsze Klucze”.
Obecna sytuacja sprzyja stabilizacji cen i tworzy warunki do zakupu mieszkań przez osoby posiadające zdolność kredytową. Jednak ograniczona liczba dostępnych ofert może stanowić wyzwanie dla kupujących.
Kresy.pl/Business Insider
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!