Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Belgii Theo Franckenem. Podpisano list intencyjny o współpracy wojskowej w Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Chodzi o zakup nawet 300 zestawów Piorun.
W poniedziałek w Skarżysku-Kamiennej, Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z Theo Franckenem, ministrem obrony Belgii. Szefowie resortów obrony Polski i Belgii podpisali list intencyjny o współpracy wojskowej.
“Polska bardzo dużo kupuje sprzętu, modernizujemy nasze siły zbrojne, prowadzimy proces transformacji, ale też chcemy produkować i wspierać naszych sojuszników. Chcemy sprzedawać nasz najlepszy sprzęt, a Pioruny są najlepszym sprzętem. Pioruny sprawdziły się na Ukrainie swoją skutecznością, stuprocentową efektywnością. Są bardzo dobrze oceniane i są wspaniałym produktem polskich zakładów zbrojeniowych – Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj Królestwo Belgii będzie bezpieczniejsze. Od dzisiaj będzie bogatsze o najlepszy sprzęt produkowany w Polsce, a dzięki temu też cały nasz Sojusz będzie bezpieczniejszy. (…) Każdy sprzęt, który kupujemy, w który inwestujemy, działa dla naszych obywateli, dla naszych państw, ale działa też dla naszych sojuszników, z czego jestem bardzo dumny” – powiedział szef MON.
Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że w trakcie dyskusji ministrowie omówili kwestię dwustronnej współpracy wojskowej, współpracy w ramach UE i NATO oraz tematy związane z dalszym wsparciem Ukrainy. Zgodzili się także co do podjęcia dalszej, pogłębionej współpracy wojskowej uwzględniającej aktualne wyzwania w sferze polityki bezpieczeństwa i obrony czego wyrazem był podpisany list intencyjny o współpracy wojskowej.
Czytaj: Kosiniak-Kamysz: Francja interesuje się systemami Piorun i Baobab [+VIDEO]
“List intencyjny, który podpisaliśmy dotyczy zakupu zestawów Piorun – około 200, pomiędzy 200 a 300 zestawów, które nabędzie Belgia. Dotyczy także wymiany doświadczeń. Będziemy korzystać z umiejętności, które nabyli już belgijscy piloci w obsłudze F-35 ponieważ nabywamy te same wersje, tak samo skonfigurowane wersje F-35. Przypomnę, że już pierwsze polskie F-35 latają – na razie w Stanach Zjednoczonych. Tam szkolą się nasi piloci tak samo szkolą się piloci belgijscy. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, ale będziemy też wymieniać się doświadczeniami w korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu, który kupujemy u naszych przyjaciół w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier odniósł się także do kwestii związanych z wojną na Ukrainie oraz sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Zobacz: Polska i Słowacja podpisały umowę o współpracy przemysłu zbrojeniowego
“Polska widzi swoją rolę jako państwo wspierające, będące w procesie, będące częścią ‘Koalicji chętnych’ związanej ze stabilizacją procesu na Ukrainie. Widzimy tę rolę jako zabezpieczenie infrastrukturalne, jako hub logistyczny, jako państwo, które chroni cały czas wschodnią flankę NATO. Opowiadałem panu ministrowi, mówiłem, informowałem o tym co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, o zagrożeniach, o napięciu, które tam cały czas jest coraz większe. O atakach, które następują na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, na policjantów. Ten szlak migracyjny jest przygotowywany przez reżimy na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej. Jest wykorzystywany do destabilizacji, jest wykorzystywany do ataków. Przygotowywani są ci, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę przez służby białoruskie czy rosyjskie do tego typu działań i zachowań” – oświadczył.
Pioruny powstały przez głęboką modernizację systemów Grom wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy. Wyposażone są też w system autoryzacji użycia. Rakiety mogą być odpalane zarówno z wyrzutni przenośnych, jak i z zestawów Pilica oraz Poprad. W lutym 2022 roku Polska przekazała dostawę Piorunów Ukrainie, która wielokrotnie informował o skuteczności systemów Piorun w boju.
Przeczytaj: UE dofinansowała uzbrojenie przeciwlotnicze państw członkowskich. Na liście nie znalazł się polski Piorun
gov.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!