Podczas Paryskiego Forum Obrony i Strategii minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o zainteresowaniu Francji polskim systemem minowania narzutowego Baobab oraz Przenośnym Zestawem Przeciwlotniczym Piorun. W ramach współpracy obronnej możliwe jest także zacieśnienie kooperacji w innych obszarach, w tym w zakresie pozyskania okrętów podwodnych.

Podczas zeszłotygodniowego Paryskiego Forum Obrony i Strategii odbyło się spotkanie ministrów obrony Francji, Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Niemiec w ramach formatu E5. W trakcie wydarzenia wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o zainteresowaniu Francji dwoma systemami uzbrojenia produkowanymi przez polski przemysł obronny – Przenośnym Przeciwlotniczym Zestawem Rakietowym Piorun oraz systemem minowania narzutowego Baobab.

Szef MON nawiązał do rozmów z francuskim ministrem obrony Sébastienem Lecornu, które miały miejsce podczas jego wizyty w Polsce. Minister podkreślił, że Polska widzi duże możliwości rozwoju współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego i zapowiedział, że na początku kwietnia uda się do Francji wraz z przedstawicielami polskich firm zbrojeniowych.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że spośród państw biorących udział w forum Polska ma najwięcej do zrobienia w zakresie zwiększenia produkcji zbrojeniowej. Oprócz rozmów o systemach Piorun i Baobab wspomniał także o możliwościach współpracy przy programie pozyskania okrętów podwodnych w ramach programu Orka.

W kontekście Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Piorun, Francja posiada już własne pociski przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu – Mistrale, które jednak są większe od polskiej konstrukcji i nie są odpalane z ramienia. Ewentualne pozyskanie Piorunów oznaczałoby dla francuskiej armii rozszerzenie zdolności w zwalczaniu celów powietrznych oraz zwiększenie elastyczności operacyjnej poprzez możliwość ich wykorzystania w różnych warunkach bojowych.

W przypadku systemu minowania narzutowego Baobab, ewentualne wdrożenie do francuskiej armii wymagałoby integracji z tamtejszym podwoziem.

Francja obecnie nie dysponuje podobnym systemem, co w przypadku zakupu polskiego rozwiązania oznaczałoby pozyskanie nowych zdolności obronnych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz