Komisja Europejska ogłosiła dofinansowanie pięciu zakupów uzbrojenia z unijnego budżetu. Na liście znalazły się m.in. niemieckie i francuskie systemy przeciwlotnicze IRIS-T SLM i Mistral, ale zabrakło na niej zestawu rakietowego Piorun polskiej produkcji.
KE zatwierdziła pięciu zwycięzców programu EDIRPA (Europejskie Wzmocnienie Przemysłu Obronnego poprzez Wspólne Zamówienia Publiczne), którzy otrzymają 60 mln euro dofinasowania na zakup uzbrojenia. Łącznie dofinansowanie wyniesie 300 mln euro.
W pierwszym etapie EDIRPA Komisja Europejska zdecydowała się wesprzeć projekty z obszaru obrony powietrznej i przeciwrakietowej, pojazdów opancerzonych i amunicji:
- zakup systemu przeciwlotniczego Mistral, zgłoszony przez Francję (jako producenta) oraz Belgię, Cypr, Danię, Estonię, Hiszpanię, Rumunię, Słowenię i Węgry;
- zakup systemu przeciwlotniczego IRIS-T SLM, zgłoszony przez Niemcy (jako producenta) oraz Austrię, Bułgarię, Estonię, Łotwę i Słowenię;
- zakup pojazdów 6×6 typu Patria CAVS zgłoszony przez Finlandię (jako producenta) oraz Łotwę, Niemcy i Szwecję;
- zakup amunicji kalibru 155 mm zgłoszony przez Chorwację, Danię, Holandię, Litwę, Polskę oraz Włochy (jedyny zwycięski projekt z udziałem Polski);
- zakup pocisków odłamkowo-burzących kalibru 155 mm.
Dofinansowania nie zyskał program zakupu PPZR Piorun, który w lipcu zgłosiła Polska wraz z Litwą, Łotwą i Norwegią. Pieniądze otrzymały za to dwa konkurencyjne dla Polski systemy, francuski Mistral i niemiecki IRIS-T SLM. Na obecnym etapie nie wiadomo, czy polski Piorun znalazł się na liście rezerwowej, przeznaczonej do finansowania w przyszłości, której istnienie potwierdziła w komunikacie Komisja Europejska.
Czytaj: Brazylia interesuje się Piorunami i Borsukami
Pociski rakietowe Piorun powstały przez głęboką modernizację pocisków Grom wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy. Wyposażone są też w system autoryzacji użycia. Rakiety mogą być odpalane zarówno z wyrzutni przenośnych, jak i z zestawów Pilica oraz Poprad. W lutym 2022 roku Polska przekazała dostawę Piorunów Ukrainie, która wielokrotnie informował o skuteczności systemów Piorun w boju.
Kresy.pl/defence-industry.eu
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!