Jemen: prawie 200 tys. ludzi choruje na cholerę

Wojna domowa, która rujnuje Jemen, spowodowała „największy kryzys humanitarny na świecie w tym momencie”. Obecnie na cholerę choruje tam 193 tysiące osób, liczba ta do sierpnia może zwiększyć się o połowę.

Do końca sierpnia liczba chorych na cholerę w Jemenie może zwiększyć się do 300 tysięcy – ostrzegła w piątek rzeczniczka UNICEF Meritxell Relano. Obecnie na cholerę choruje w tym kraju 193 tysiące osób. Od kwietnia, gdy zaczęła się epidemia, zmarło na cholerę 1265 osób.

Jak podała Relano, przypadki cholery zanotowano już we wszystkich 21 prowincjach Jemenu. Najbardziej cierpią dzieci, na które przypada połowa przypadków zachorowań i trzy czwarte zgonów.

Cholera przenosi się poprzez zanieczyszczoną wodę i jedzenie. Objawia się poprzez biegunkę i wymioty oraz duże osłabienie. Nieleczona może spowodować zgon w ciągu godzin. Zniszczony wojną domową jemeński system opieki zdrowotnej nie radzi sobie z opanowaniem epidemii. Według informacji WHO, o których pisaliśmy w maju br., w Jemenie pracuje mniej niż 45% obiektów systemu ochrony zdrowia. 300 z nich zostało uszkodzonych bądź zniszczonych w wyniku walk sił lojalnych wobec prezydenta Hadiego, popieranych przez Arabię Saudyjską, z szyickimi rebeliantami Huthi.

Wobec faktycznego krachu jemeńskiej państwowości pod koniec 2014 roku Huthi przejęli władzę nad stolicą Jemenu Saną i rozwiązali dotychczasowe władze. Prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi w 2015 roku został wzięty w areszt domowy przez szyitów. Uwolniony, uciekł do Adenu – metropolii na południu kraju, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Tam przekonywał Saudyjczyków do interwencji zbrojnej. Ci skorzystali z okazji, gdyż Huthi są sojusznikiem ich czołowego rywala w regionie – Iranu. 26 marca 2015 roku Arabia Saudyjska rozpoczęła zmasowane naloty na Jemen. Od początku interwencji zginęło już 12 tys. ludzi, w większości cywilów.

Oprócz cholery i działań wojennych Jemeńczykom zagraża głód. Według rzeczniczki Światowego Programu Żywnościowego ONZ Bettiny Luescher dwie trzecie mieszkańców Jemenu nie wie, skąd wziąć następny posiłek. Według niej sytuacja w Jemenie stanowi obecnie „największy kryzys humanitarny na świecie”.

CZYTAJ TAKŻE: Saudyjczycy znów zbombardowali Jemen.

Kresy.pl / yahoo.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply