Spadek poparcia dla PiS – Kaczyński potrzebowałby koalicjanta? [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” pokazuje, że poparcie dla PiS spada, na czym zyskuje głównie Koalicja Obywatelska. Według gazety, „gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS nie miałoby szans na objęcie samodzielnych rządów”.

Według sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” przez Instytut Badań Pollster, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na PiS głosowałoby 41,10 proc. ankietowanych, o 2,35 pkt. proc. mniej, niż w poprzednim badaniu z grudnia 2019 roku.

Na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27,51 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.), a na Lewicę (SLD, Razem, Wiosna) – 14,51 proc (wzrost o 0,12 pkt. proc.). W przypadku Lewicy to o 2 pkt. proc. więcej, niż w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

PSL – Koalicja Polska mogłaby liczyć na 8,53 proc. ankietowanych, odnotowując niewielki wzrost poparcia, o 0,4 pkt. proc. Konfederację Wolność i Niepodległość poparłoby 8,09 proc. (minimalny wzrost poparcia). Inne partie zyskałyby 0,26 proc. poparcia.

Gazeta twierdzi, że gdyby w wyborach do Sejmu powyższe ugrupowania uzyskały takie rezultaty, to „PiS nie miałoby szans na objęcie samodzielnych rządów”.

„SE” zamieszcza też komentarze politologów. Zdaniem prof. Kazimierza Kika, partii rządzącej nie pomaga zamieszanie dotyczący reformy sądownictwa. Dodaje, że politycy w Unii Europejskiej chcą uzależnić wypłacanie unijnych środków od przestrzegania praworządności, co jest niepokojące dla części elektoratu PiS. Z kolei w przypadku KO, pozytywnie mogła na nie wpłynąć decyzja Grzegorza Schetyna, który ogłosił, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na szefa PO. Prof. Antoni Dudek ocenił z kolei, że „PiS łapie lekką zadyszkę”, przy czym nie widać jakichś zdecydowanych zmian.

Badanie zrealizowano w dniach 14-16 stycznia 2020 roku na próbie 1075 dorosłych Polaków.

Należy jednak zaznaczyć, że w dwóch sondażach, których wyniki opublikowano w ubiegły wtorek, Prawo i Sprawiedliwość znalazło się na pierwszym miejscu ze porą przewagą nad polityczną konkurencją. W sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl partia rządząca uzyskała poparcie na poziomie 41 proc. Na Koalicję Obywatelską chciałoby zagłosować 24 proc. badanych.. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 16 proc. PSL miało 10 proc., a Konfederacja 8 proc. Badanie Social Changes nie uwzględniało niezdecydowanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Z kolei sondaż IBRiS wykonany na zlecenie „Rzeczpospolitej”, w którym uwzględniono 12,4 proc. niezdecydowanych pokazał, że poparcie dla PiS zadeklarowało 37,3 proc. ankietowanych. KO mogłaby liczyć na 26,9 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica, z poparciem tylko 12,9 proc. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z 5 proc. poparciem. Ludowcy (wraz z Kukiz’15) nie przekroczyliby progu wyborczego (4,7 proc.).

Czytaj także: Wielka partia ludowa nie będzie większa

se.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz