Według najnowszego sondażu CBOS poparcie dla rządzącej koalicji nieznacznie spadło w porównaniu do poprzedniego badania. Lekki wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica.

Zjednoczona Prawica (PiS razem z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia) cieszy się poparciem 41 proc. ankietowanych. Chęć głosowania na Koalicję Obywatelską deklaruje 22 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS. Koalicja rządząca zanotowała lekki spadek w porównaniu do poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone w sierpniu. W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W porównaniu do poprzedniego badania pracowni, które zostało wykonane w sierpniu, notowania Zjednoczonej Prawicy spadły o trzy punkty procentowe. Tyle samo wynosi wzrost notowań Koalicji Obywatelskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Podobnie jak w przypadku poprzedniego badania, chęć głosowania na Konfederację deklaruje 8 proc. badanych. O jeden pkt. procentowy wzrosło natomiast poparcie Lewicy – wynosi aktualnie 5 proc.

3 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć głosowania na PSL – Koalicję Polską.

Ponad pięć procent ankietowanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na inne ugrupowanie. 13 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”. Odpowiedzi odmówiło 4 proc. respondentów.

W przypadku gdyby wybory odbywały się we wrześniu, udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych. 14 proc. zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby w nich udziału. 9 proc. respondentów nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CBOS ocenił w komentarzu do badania, że do niewielkiego spadku poparcia dla Zjednoczonej Prawicy mogły przyczynić się przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej.

„Trzeba zaznaczyć, że sondaż był przeprowadzony przed ostatnio ujawnionymi opinii publicznej konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej, a także przed krytyczną rezolucją PE na temat praworządności w Polsce, co mogłoby wpływać na postrzeganie rządzącej formacji. Zyskała natomiast najsilniejsza partia opozycyjna” – czytamy.

„Choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050” – dodaje CBOS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Konfederacja trzecią siłą w sondażu Ibris dla WP

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, która została wylosowana z rejestru PESEL. Procedura mixed-mode oznacza, że badany miał możliwość wyboru rodzaju przeprowadzenia sondażu: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety.

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz