W nocy z czwartku na piątek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad` i sekretarz stanu USA Antony Blinken podpisali umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Porozumienie pozwoli armii USA na korzystanie z infrastruktury na dwóch wojskowych lotniskach, oraz na innych obszarach i obiektach. USA mają zainwestować 100 mln dolarów w modernizację obiektów. Umowa została podpisana na okres 10 lat. Dokument musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament i ratyfikowany przez prezydent Zuzanę Czaputovą.

Dokument został podpisany w Waszyngtonie w nocy z czwartku na piątek. Porozumienie pozwoli armii USA na korzystanie z infrastruktury na dwóch wojskowych lotniskach, oraz na innych obszarach i obiektach. USA mają zainwestować 100 mln dolarów w modernizację obiektów – informuje PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zdaniem przedstawicieli rządu Słowacji, umowa nie zagraża suwerenności kraju. Innego zdania jest opozycja. Szef słowackiego resortu obrony Jaroslav Nad` oświadczył, że umowa jest wyrazem wspólnego zaangażowania Słowacji jako sojusznika z NATO dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził opinię, że z umowy płyną korzyści dla obu krajów.

Zobacz także: Media: Niemcy rozważają zakup F-35 Lightning II

Dokument musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament i ratyfikowany przez prezydent Zuzanę Czaputovą. Prezydent Słowacji opublikowała dodatkowe oświadczenie interpretacyjne, które ma złagodzić krytykę części społeczeństwa. Tłumaczy w nim kwestie ewentualnej odpowiedzialności karnej żołnierzy USA, praw związanych z ich obecnością na terenie Słowacji, odszkodowań za ewentualne szkody, związane z majątkiem lub środowiskiem naturalnym.

USA także mają własną klauzulę interpretacyjną. Według prezydent Słowacji jest on zgodna z klauzulą słowacką.

Zobacz także: Słowackie wojsko w Polsce. Artylerzyści zatrzymali się na ćwiczenia w Orzyszu [+VIDEO/+FOTO]

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz