W sobotę przez Polskę przejechała kolumna wojskowa ze Słowacji. Słowaccy artylerzyści jadą na Łotwę. Wcześniej jednak przeprowadzą wspólnie z Wojskiem Polskim szkolenie ogniowe na poligonie w Orzyszu – poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Artylerzyści sił zbrojnych Słowacji w ramach rotacji dołączą do Grupy Bojowej NATO na Łotwie zwiększając potencjał obrony i siłę odstraszania na wschodniej flance NATO. W trakcie przemieszczania przez Polskę przeprowadzą wspólnie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i Grupą Bojową NATO w Polsce szkolenie ogniowe na poligonie w Orzyszu – podał Sztab Generalny Wojska Polskiego w sobotę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Polscy czołgiści brali udział w ćwiczeniach NATO na Łotwie [+FOTO]

Przed godziną 10:00 w sobotę kolumna wjechała na terytorium Polski. Składała się z kilkunastu wozów opancerzonych oraz innych pojazdów, m.in. sanitarnych. Sztab generalny podkreśla, że grupa bojowa na Łotwie „zapewnia sprawną i elastyczną zdolność militarnego reagowania na wszelkie agresywne działania Federacji Rosyjskiej w ramach polityki odstraszania i obrony NATO”.

W kolumnie znajdowały się m.in. haubice ZUZANA 2. Mają kaliber 155 mm, długość lufy 52 kalibry, donośność 41,5 km. Sztab Generalny WP zamieścił na Twitterze nagranie przejazdu części kolumny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślono, że wojska słowackie przeprowadzą wspólnie z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną oraz z grupą bojową NATO (NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland) szkolenie ogniowe na poligonie w Orzyszu.

Zobacz także: USA skierowały na Łotwę więcej żołnierzy i helikopterów Black Hawk

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz