Trzynaście amerykańskich śmigłowców wojskowych UH-60 i HH-60 Black Hawk przybyło na Łotwę – podało w piątek łotewskie ministerstwo obrony. Helikoptery mają wzmocnić amerykańską misję Atlantic Resolve.

Wraz z maszynami na Łotwę skierowano 150 żołnierzy z 3. batalionu 1. Brygady Lotnictwa Wojskowego (1st Combat Aviation Brigade) amerykańskiej armii stacjonującego w Niemczech. Są to załogi i obsługa naziemna śmigłowców. Jak podano, mają oni stacjonować na Łotwie w ramach Atlantic Resolve na zasadzie rotacyjnej.

Miejscem stacjonowania Amerykanów będzie baza łotewskich sił zbrojnych w Lielvārde. Obecny amerykański kontyngent ma przebywać na Łotwie przez dziewięć miesięcy.

W czasie pobytu na Łotwie amerykańscy żołnierze będą przeprowadzać ćwiczenia wraz z łotewską armią oraz żołnierzami NATO-wskiej grupy batalionowej stacjonującej na Łotwie.

W lipcu ubiegłego roku podawano, że w ramach poprzedniej rotacji na Łotwę trafiło 70 amerykańskich żołnierzy z 3. batalionu 4. Brygady Lotnictwa Wojskowego i 5 Black Hawków UH-60.

Operacja Atlantic Resolve jest przedstawiana jako demonstracja zaangażowania USA w zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w lipcu 2016 roku na szczycie w Warszawie. W Polsce i w krajach bałtyckich powstały 4 tzw. grupy batalionowe, każda z nich ma tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym są USA, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, zaś w Estonii – Wielka Brytania.  Na Łotwie grupa batalionowa licząca ponad 1000 żołnierzy stacjonuje w bazie w Ādaži. . Oprócz Kanadyjczyków i Hiszpanów znajdą się w niej wojskowi z Albanii, Włoch, Słowenii i Polski.

Kresy.pl / eng.lsm.lv / delfi.lv
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz