Sekretarz Stanu USA Antony Blinken spotka się w przyszłym tygodniu na Alasce ze swoim odpowiednikiem z Chin – poinformowała w środę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters sekretarz stanu Antony Blinken spotka się z najwyższymi chińskimi urzędnikami 18 marca na Alasce. Jest to pierwsze  spotkanie na tak wysokim szczeblu przedstawicieli obu krajów pod administracją Bidena.

Zobacz też: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

„Spotkam się 18 marca z ministrami Chińskiej Republiki Ludowej Yangiem Jiechi i Wangiem Yi na Alasce, aby zająć się różnymi kwestiami, w tym tymi, w których mamy głębokie spory” – poinformował Blinken na Twitterze.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan dołączy do spotkania. Spotkanie odbędzie się po pierwszej zagranicznej podróży Blinkena do sojuszników USA, Japonii i Korei Południowej.

Obie strony omówią „szereg kwestii”, powiedział departament w oświadczeniu, nie podając dalszych szczegółów.

Prezydent USA Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping odbyli w zeszłym miesiącu swoją pierwsza rozmowę telefoniczną i nie zgodzili się w większości spraw, nawet gdy Xi ostrzegł, że konfrontacja będzie „katastrofą” dla obu narodów.

Blinken powiedział Yangowi w rozmowie telefonicznej na początku lutego, że Stany Zjednoczone staną w obronie praw człowieka i wartości demokratycznych w Sinciang, Tybecie i Hongkongu.

Blinken naciskał również na Chiny, aby potępiły wojskowy zamach stanu w Birmie i potwierdził, że Waszyngton będzie współpracował z sojusznikami, aby pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za wysiłki zagrażające stabilności Indo-Pacyfiku, w tym na Cieśninie Tajwańskiej.

Spotkanie nastąpi po tym, jak Stany Zjednoczone zorganizują w piątek pierwsze w historii spotkanie przywódców grupy krajów Quad, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Australia, które chcą zintensyfikować swoją dyplomację w Azji, aby przeciwdziałać rosnącym wpływom Chin.

Zobacz też: Rosja i Chiny podpisały memorandum o utworzeniu bazy na Księżycu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz